Американският еволюционен биолог, физиолог и биогеограф, Джаред Дайъмънд, е
известен с книгата си, спечелила награда Пулицър „Пушки, микроби и стомана“, която изследва географските, културни, природни и техноло
2011-09-10 17:34:33
Американският еволюционен биолог, физиолог и биогеограф, Джаред Дайъмънд, е известен с книгата си, спечелила награда Пулицър „Пушки, микроби и стомана“, която изследва географските, културни, природни и технологични фактори, които са довели до доминиращата позиция на Западната култура в света.
Дайъмънд е роден на 10 септември 1937 година в Бостън. Баща му е лекар, а майка му — учителка. След обучение по лабораторна биология, през 1966 година Дайъмънд става професор по физиология в Медицинския факултет на Университета на Калифорния в Лос Анджелис /УКЛА/. Още преди да навърши 30 години той прави и втора паралелна кариера в областта на екологията и еволюцията на птиците в Нова Гвинея и ръководи няколко експедиции в Нова Гвинея и близките острови.
След 50-тата си година Даймънд постепенно прави трета кариера в областта на историята на околната среда и става професор по география и здравеопазване и околна среда в УКЛА — сегашната му позиция.
Дайъмънд е известен като автор на няколко популярни книги, които съчетават антропология, биология, лингвистика, генетика и история. Въпреки че е заклет противник на генетичните аргументи за расовите различия, сред неговите ранни работи има статия със заглавие „Етнически различия: Вариация в големината на човешките тестиси“, в която той изследва корелациите между възможните расови различия в големината на тестикулите и хормоналните нива и твърди, че големината на тестикулите и хормоналните нива са най-високи сред населението на Африка и най-ниски в Източна Азия с населенията, съставени от представители на бялата раса помежду им.
В най-новата си книга ‘Collapse: How Societies Choose to Fail or Succeed’, Дайъмънд изследва какво е предизвикало загиването на някои от великите цивилизации от миналото и разсъждава какво може да научи съвременното общество от техните съдби.
Даймънд говори една дузина езици. Той е член на Американското философско дружество, Американската академия за изкуства и науки и Националната академия на науките на САЩ. Дайъмънд е и регионален директор на WWF за САЩ. Автор: Тони