Холандският учен естественик Антони ван Льовенхук е един от основоположниците на научната микроскопия.
Льовенхук е роден в Делфт, Нидерландия. Баща му умира, когато той е на 6 г. Майка му го изпраща да учи в гимназията на град
2011-02-08 18:11:24
Холандският учен естественик Антони ван Льовенхук е един от основоположниците на научната микроскопия.
Льовенхук е роден в Делфт, Нидерландия. Баща му умира, когато той е на 6 г. Майка му го изпраща да учи в гимназията на град Лайден, а пред 1648 година той отива в Амстердам да учи за държавен чиновник. На 16-годишна възраст той напуска училище и става чирак в манифактурен магазин в Амстердам. Там работи 6 години. Когато е на 21 г., напуска магазина и се връща в Делфт. Там се жени и отваря свой магазин.
За по-късния му живот няма много данни. Знае се, че се е оженил повторно и е имал деца, както и, че е станал портиер на общината. Знае се обаче, че през 1680 година е станал член на Лондонското кралско дружество.
Знае се, също така, че Льовенхук е първият учен, който описва протозои и бактерии и изказва предположението, че те играят роля във ферментационните процеси. Неговият трактат за бълхите е класически, заявявайки, че бълхите, също като рибите, кучетата и хората, са същества с определен пол. Льовенхук също така потвърждава през 1677 година наличието на откритите от Луис Доминикус Хам сперматозоиди.
Льовенхук разработва микроскоп с една леща, който дава почти десетократно увеличение. Въпреки, че не е първият изобретател на микроскопа, той прави в тази област повече от другите учени.
По-късно Льовенхук усъвършенства създадените лещи и постига увеличение до 300 пъти. Интересът му към невидимия с просто око организмов свят го кара да прави все повече и по-разнообразни микроскопски наблюдения върху зъбен налеп, дъждовна вода, вода от локви и др. Така Льовенхук пръв открива непознатите дотогава микроскопични организми, наречени от него анималкули, които всъщност били първаци и други едноклетъчни, бактерии и др. Започва да ги описва така точно, че по-късно става възможно много от тях да бъдат ясно идентифицирани . Изучава устройството на органи и тъкани от различни растения и животни, вкл. кръв, гной и семенна течност от човек. Сведения за направените открития започва да изпраща като писма до лондонското Кралско дружество.
Приносът му за биологичната наука е признат от научните среди и Льовенхук става член на Кралското дружество и на парижката Академия на науките. Откритията, направени от него, са събрани и публикувани по-късно в 7 тома.Автор: Тони