ВЪВЕДЕНИЕ
Съществуват много причини за наднормено тегло.
За да се поддържа в организма живот, трябва да му се доставят определено количество “гориво” т.е. енергия. Храната е именно този източник, който осигурява енергията на организма. Даже, ако само лежите в леглото, ви е нужна енергия, за да поддържате функциите в тялото си - ритмичния пулс, функционирането на белите дробове и др.
Необходимото количество храна т.е. калориите, зависи от вашето тегло, строеж на скелета, особености в метаболизма и общата физическа активност. Постоянно тегло се поддържа при хранене на организма с талкова храна, колкото му е необходима т.е. толкова колкото той може “да изгори”. Ако вие предоставяте на организма малко храна, той използва запасите. Ако доставите калории, повече от необходимите, то излишъците се натрупват във вид на мазнини. Важно е да се знае, че наднорменото тегло се появява в резултата на свръх употребата на мазнини или калории от всички видове - въглеводороди и белтъци. Наднорменото тегло е логичен завършек на неправилното ви поведение, което е вредно за здравето. Постъпвате неразумно, когато ядете много повече, отколкото физическата ви активност може да използва, когато имате неправилно съставен хранителен режим, когато пиете много калорични напитки.
ПРИЧИНИ
Пет основни причини , които предизвикват наднормено тегло - физическа, традиционно почерпване, психически, поощрение/наказание, навик и изискване на организма от храна.
I. Физически причини
Изследванията показват, че възрастите хора с наднормено тегло и в детството си са били пълни. Количеството на мастните клетки се определя още в ранно детство. Образуваните тогава мастни клетки остават за цял живот. Прогресивното нарастване на теглото у възрастния човек е в резултата на “разтегнатите” мастни клетки.
Причина за наднорменото тегло, водещо към затлъстяване, може да бъда определено от нарушената дейност на жлезите с вътрешна секреция. Например щитовидната или задстомашната жлези. Макар че според статистиката, само 1% от хората с наднормено тегло имат оплаквания свързани с ендигринологията.
II. Традиционното почерпване
В нашето общество съществуват определени правила и традиции, свързани с храненето. С тези традиции сме свързани още в детството, а когато станем възрастни, ние се придържаме към тях, без да ги подлагаме на съмнение тяхната полза или вреда. Гощаването често се разглежда като знак за дружба, симпатия, богатство и наслаждение. Почерпването между приятели и роднини обикновено е късно вечерта и в повечето случаи доста “богати”.
III. Потребност от хранене в резултат на душевни преживявания
Още то раждането си, всички хора изпитват чувство за глад. То е необходимо, тъй като ни кара да се храним. Ако това чувство се притъпи, ние се чувстваме отпаднали. Всеки човек е попадал в ситуация на вътрешно напрежение, душевно безпокойство, негативни мисли и други. За да се отърсим от напрежението или малко да го намалим, се натъпкваме с храна независимо дали сме гладни или не. Много хора прибягват към храненето, като към начин да се подобри настроението им. Така храненето се превръща в най-доброто лекарство срещу психическото неравновесие. Корените на зависимостта от храненето се крият още от най-ранно детство. Често родителите не могат да разберат, защо плаче тяхното бебе?! - дали от глад, страх или скука. За да има мир, те дават на детето да си похапне. Потребността му от ласки и внимание често пъти се задоволява с храна, а не с игри, разговори, ласки и т.н. Малкото дете започва да възприема храната като напълно подходящо средство за успокоение, като заместител на внимание, нежност и общение. Тези ранни детски впечатления човек запазва през целия си живот. Ако вие вече сте си създали навика да яздете не само когато сте гладни, но и когато имате неприятности, то вашето отношение към храната е вече проблем. Вие доставяте на организма повече енергия, отколкото е необходима, а резултатът е НАДНОРМЕНО ТЕГЛО.
IV.Храненето като поощрение или наказание
Много родители поощряват децата си със сладкиш, а за наказание - ги лишават от тях. Храната се превръща в средство за възпитание:” Ако се държиш добре, ще получиш сладкиш” и т.н. След време детето, а после и възрастния човек, започват да прилагат тази стратегия и върху себе си. Той се поощрява с храна, когато трябва де се справи с някоя неприятна ситуация. По време на храненето той се утешава в тези ситуации, в които още в детството родителите са го утешавали с храна. Ако сте свикнали да възприемате храната като поощрение, а лишаването - като наказание, то при намаляването на порцията ще ви наведе на мисълта, че се лишава от единствената радост, която все още ви е останала. В тези случаи трябва да се научите да приемате отказването от храна като поощрение, а преяждането като наказание.
V. Храненето като навик
Ние хората сме роби на навиците си. Ние се раждаме с потребност от храна. Този потребност е необходима, защото поддържа в нас живота. С времето отношението ни към тези потребности се изменя. Организмът ни е доста податлив и гъвкав и ние можем да привикнем към множество добри и лоши привички. Можем да го приучим към тютюнопушене, злоупотреба с лекарства, хранене, спортуване и т.н. Организмът ни е така устроен, че всяко повтарящо се действие се превръща в навик. В навик се превръща и добавянето в храната на определено количество захар и сол. Потребността от храна възниква автоматично, но прехранването вече става навик.
ПАТОЛОГИИ
Наднорменото тегло като фактор за следващи заболявания
Наднорменото тегло като резултат от диспропорцията между приема на храната и малкото й изразходване, не е била никога така често срещано явление както в последните години. От споменатите по-горе опасности от наднорменото тегло, ще посочим тези, които се срещат най-често и са най-опасни.
1. Най-често последствие от повишаването на килограмите е възможността рязко да се повиши нивото на захарта в организма, а от там човек да се разболее от диабет. Възможността да се появят стомашно-чревни заболявания и нарушение обмяната на веществата при пълните хора е 4пъти по-голяма, отколкото при хората с нормално телесно тегло. Пълните хора три пъти по-често образуват камъни в жлъчката, което е съпроводено с неприятна болка и често се достига до хирургическа намеса.
2. Високото кръвно налягане в значителна степен съкращава продължителността на живота и оказва отрицателно влияние върху качеството на ежедневието, тъй като предизвиква главоболие, продължителна безсъница и снижена работоспособност. Пълните хора 3пъти повече са склонни към нарушаване на кръвното налягане. Високото кръвно налягане често е свързано с развитието на стенокардията, инсулта и съкращава продължителността на живота.
3. Сърцето на пълния човек е претоварено. Ако телесното тегло е увеличено 10%, то сърцето изтласква 40литра течност повече, отколкото при нормално телесно тегло. Кръвта на пълния човек е наситена с мазнина, а равнището на холестерол и триглицерин.е повишено. Опасността от инфаркт при такива хора е два пъти по.голяма, отколкото при тези с нормално тегло.
4. Наднорменото тегло е предпоставка за заболяване от дерматит, венозна патология и някои видове рак. Всички тези болести са характерни за всеки трети, от четирима с наднормено тегло.
РИСКОВИ ФАКТОРИ
Терминът “наднормено тегло” се използва в случая, когато телесната маса е над нормата около 10-19%. Около 80% то пухкавите малчугани като пораснат запазват наднорменото си тегло. В такъв случай рисковите фактори за развитието на гореспоменатите болести са доста високи. Нарастването на пълнотата сред подрастващите има сериозни последствия в бъдеще. Рисковите фактори за различните болести зависят от типа затлъстяване. Съществуват два типа затлъстяване: крушеподобно - характерно за жените и ябълкоподобно - предимно при мъжете. По-опасно се смята затлъстяването от втория тип, тъй като в този случай разрасналата се мастна тъкан покрива всички вътрешни жизнено важни органи и нарушава дейността им. Такъв тип затлъстяване се среща често пъти и при жените. Зависимостта между количеството калории в храната и изразходваното време за изгаряне посредством различни видове физическа активност. Активността ускорява метаболизма в организма. По време на физически упражнения изгарят голямо количество калории и ефектът от това продължава още няколко часа след провеждането й. Регулярното занимание с физически упражнения спомагат загубата на телесното тегло да става за сметка на увеличаване скоростта на обменените вещества. В този случай калориите изгарят по-бързо. За да отслабнете, необходим ви е отрицателен енергиен баланс. Това става или по пътя на намаляване количеството постъпващи в организма калории или чрез увеличение на физическата активност. Само тогава организмът ви ще бъде принуден да изгори резервното гориво - мастните запаси на тялото. Ако вие приемате по-малко калории с храната и същевременно увеличавате изразходването им с помощта на физически упражнения, то теглото ви постепенно ще намалява.
ПРИНЦИПИ ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА ИЗЛИШНОТО ТЕЛЕСНО ТЕГЛО
Необходимо е да се приема храна в едно и също определено време.
Трябва да престанем да си похапваме между храненията. Този навик е вкоренен в човека още от детството му. Приемат се големи количество сладки, както и солени закуски. Американците предпочитат царевичните пръчици, хрускащите пирожки, сандвичите, сладоледа или всичко, което може да се яде направо на улицата. И ето тези калории получени от закуските и напитките, често пъти по численост превишават необходимите за организма калории. Навикът да се похапва по всяко време е много вреден. Ако вашите основни хранения - закуска, обеди и вечеря са в точно определен час и в състава им влизат правилно подбрани продукти, то едва ли ще ви се поиска да похапвате по време на работа или почивка. Един от принципите за лечение е старателно да се сдъвква храната. Така се разрешава на слюнчестите ферменти да започнат първичната обработка на храната.
Древната мъдрост гласи: “Закусвай като цар, обядвай като принц, вечеряй като бедняк”.
Богатата закуска е начало на прекрасен ден. Над 1/3 от всички дневни хранителни потребности трябва да бъдат удовлетворени сутрин. Само така организмът има необходимият запас от гориво и е готов да разрешава стоящите пред него проблеми.
Вечерята трябва да е съвсем лека, а може и съвсем да се излючи. Повишената физическа активност е един от значимите принципи за лечение на наднорменото телесно тегло.
ПРЕПОРЪКИ:
· Повече плодове, зеленчуци и житни растения с триците.
· Да се изключат рафинираните продукти.
· Да се изключи висококалоричната храна.
· Да се избягва сложната комбинация на продукти.
· Напълно да се изключи от менюто пикантната храна.
Автор: Александър Ненов