Значение на растенията
Растенията са разпространени навсякъде по Земята и са едни от основните съставки на биосферата. Те имат голямо значение за кръговрата на веществата в природата и за равновесието, което съществува в естествените екосистеми.
Повечето растения са автот
2010-08-23 10:07:47
Растенията са разпространени навсякъде по Земята и са едни от основните съставки на биосферата. Те имат голямо значение за кръговрата на веществата в природата и за равновесието, което съществува в естествените екосистеми.
Повечето растения са автотрофни. Те синтезират и натрупват огромно количество органично вещество в природата, поради което са известни като продуценти. Автотрофните растения биват фототрофни (фотосинтезират, т.е. използват при синтеза светлинна енергия) и хемотрофни (хомосинтезират, т.е. при синтеза използват химична енергия, освободена при окислителните процеси). В противовест на тях са хетеротрофните организми. Те се хранят с готови органични вещества и се наричат консументи. Те биват паразити и сапрофити. Паразитите се хранят с органични съединения от живите организми, върху които се развиват, а сапрофитите – с органични съединения от мъртвите организми, като ги разлагат до минерални съединения, които отново се използват от автотрофните растения за синтезиране на органично вещество. Поради това сапрофитите са известни още като редуценти.
Ролята на автотрофните растения може да се определи по следния начин :
1. създават от неорганичните съединения и водата огромни количества органични вещества, които се използват от самите растения, от животните и от човека.
2. осигуряват на атмосферния въздух кислород, необходим за дишането на повечето организми.
3. в създадените органични вещества се натрупва слънчева енергия, за сметка на която се развива живота на Земята и която е основа на енергийните ресурси, използвани от човека.
4. дават огромно количество растителна маса и плодова продукция, които се използват от човека и от животните.
5. много от тях са богати на вещества с лечебни свойства.
Значението на хетеротрофните организми е както положително, така и отрицателно и най-общо се изразява в следното:
- разлагат органичните остатъци до минерални съединения (CO2H2O, H2S и др.). Често обаче те разлагат и ценни за човека продукти.
- предизвикват ферментации, които намират широко приложение в млекопреработвателната, пивоварната, винарската, хлебната промишленост и др.
- отделят физиологично активни вещества – антибиотици, витамини, аминокиселини и др., които се използват за приготвяне на препарати, необходими за медицината, животновъдството и т.н.
- използват се в биологичната борба с някои болести и неприятели по човека, животните и растенията, но същевременно са причинители на много болести.
- някои от гъбите служат за храна на човека.
- подпомагат храненето на някои висши растения, като живеят в съжителство с корените им.
Автор: Александър Ненов