Създаване на клетъчната теория
Клетъчната теория е обобщение на представите за клетката като елементарна градивна единица на всички живи организми. Отделни идеи и положения на тази теория са били изказани от Волф (1759), Мол (1831) и други далеч преди окончателното и формулиране.
2010-08-23 10:06:14
Клетъчната теория е обобщение на представите за клетката като елементарна градивна единица на всички живи организми. Отделни идеи и положения на тази теория са били изказани от Волф (1759), Мол (1831) и други далеч преди окончателното и формулиране. Тези мисли и идеи обаче или не са били ясно и определено формулирани, или не са били достатъчно добре експериментално подкрепени и аргументирани. През периода 1838-1839 г. немският зоолог Теодор Шван, подпомаган и консултиран от своя сънародник ботаника Матиас Шлайден, убедително доказва , че клетките са елементарни структурни единици на всички животински тъкани и че съществува принципно сходство между елементарните структурни единици на животните и на растенията. Затова за създатели на клетъчната теория се смятат Теодор Шван и Матиас Шлайден, а за година на нейното създаване 1839г., когато излиза обобщаващото съчинениена Шван „Микроскопски наблюдения над сходството в строежа и растежа на животните и растенията”, в което са изложени основните и положения.
Основните положения на клетъчната теория са следните:
1. растенията и животните са изградени от елементарни структурни единици, наречени клетки. Клетъчният строеж отразява общия план в тяхното устройство.
2. растенията и животните не само са изградени от клетки, но се и развиват от размножаването на една единствена клетка.
По-късно клетъчната теория е доразвита и допълнена. Към нея са добавени нови приложения, които отразяват развитието на познанията за клетката. По-важните от тях са следните :
1. клетките са възникнали на определен етап от еволюцията на живата материя от по-просто организирани частици, които не са имали клетъчно устройство.
2. многоклетъчните организми представляват сложни обединения от клетки, групирани в тъкани, които изпълняват различни функции, но свързани и подчинени в организма с различни форми за регулиране.
Клетъчната теория е постижение с огромно значение за развитието на биологията, философията и редица други науки. Според Енгелс тя е едно от трите велики открития на ХІХ век наред със закона за запазване на енергията и еволюционната теория на Дарвин.
Автор: Александър Ненов