В зеленчуковите градини условията на живот са много специфични. Тези градини се обработват, напояват, непрекъснато се третират с препарати против вредители и болести. Въпреки непрекъснатата борба с вредителите в зеленчуковите градини те унищожават голяма част от  реколтата.
 
Колорадският бръмбър е много сериозен вредител по картофите. Той е пренесен с културата в България, иначе родината му е Америка.
 
Поповото прасе е насекому, родствено на скакалците. Движи се в почвата, като рови с предните си крака ходове. Вредител е по различни култури. Прегризва подземните части на растенията и те загиват. Развитието му е с пълна метаморфоза.
 
Зелевата пеперуда сериозно вреди на листата на зелето. Ако не се отстранят навреме гъсениците и от листата, зелето може да бъде унищожено. Цялото развитие на този вредител се извършва върху листата на зелето.
 
Голите охлюви обитават влажни места и са активни най-често нощем. През деня се крият под камъни, кори на дървета, а нощем пълзят и се хранят с листата на различни растения. Когато се движи оставя слузеста следа след себе си.
 
Къртицата и сляпото куче също оставят сериозни вреди. Къртицата, ровейки под почвата, уврежда корените на растенията. Сляпото куче нанася щети на подземните части на някои растения като картофи, моркови и други.
 
Житните култури са много важни за населението. Лошото е, че те също имат своите врагове. Особено опасни са  житната костенурка, остроглавата дървеница, царевичният пробивач, мишките, лалугерите и други, които всяка година нанасят щети на добивите и влошават развитието на посевите.
Автор: Александър Ненов