Синя отровна жаба (Dendrobates azureus)
Дължината на жабата е цели 5 см. и тежи феноменалните 3гр. Тя е класифицирана като уязвим вид и в същото време е най- привлекателната от всички жаби според хората.
Цветът й е небесно синьо на черни петна, което предупреждава хищници да не се добл
2010-07-31 17:22:16
Дължината на жабата е цели 5 см. и тежи феноменалните 3гр. Тя е класифицирана като уязвим вид и в същото време е най- привлекателната от всички жаби според хората.
Цветът й е небесно синьо на черни петна, което предупреждава хищници да не се доближават до нея. Красивата окраска на синята жаба служи за умело привличане на насекоми. Светлината, която се отразява от перфектно гладката й кожа, привлича някои малки насекоми. Разликата между мъжките и женските индивиди е предимно в това, че женските са малко по-дебели.
Този вид жаби обитава Южна Америка. Тя обича да стои предимно в гористи местности и да седи до големи камъни и мъхове, близо до вода. Понякога се забелязва и на височина около 5м. върху дървета.
Тези животинки са известни с тяхната острова, която има алкалоиден състав. Тя парализира и убива потенциалния нападател. Змии и големи паяци често хващат тази жаба за храна. Отровата й се възпроизвежда от храната, която включва предимно мравки. Жабите използват мравчената киселина, за да създадат своята отрова.
Преди лов, племената, живеещи по тези места, мокрят четка и като намерят такава жаба я потъркват с нея, след това намазват стрелите си. Тази жабка е активна непрестанно. Тя непрекъснато скача насам натам и маркира своята територия. Много е смела, агресивна и териториална.
Мъжките индивиди започват размножаването през февруари и март като издават силни звуци, за да привличат женските. За да се доберат до женската, те се вкопчват в нея и я оплождат.
Интересно е, че женските индивиди се бият за мъжките, а не обратното. След битката печелившата женска отива с мъжкия на негово избрано място, в което ще бъдат снесени яйцата. Женската се гали в мъжкия и с предните си крака го пипа по главата, докато снася яйцата си. От порядъка на 2 до 6 яйца се снасят и се поддържат мокри от мъжкия. Те се излюпват след около 18 дни и поповите лъжички се отнасят на гърба на родителите до най-близкото поточе. В продължение на 2-3 месеца женската продължава да снася яйца,които са неоплодени. С тях се хранят поповите лъжички. След като те минат метаморфозата, стават възрастни сини отровни жаби и стигат полова зрялост на около 2г. Живеят около 5г.
Заплаха за сините отровни жаби е малкият район, който обитават и тяхната кражба за домашно отглеждане уврежда популационното развитие. След много смъртни инциденти се е забелязал рядък спад на домашното гледане на такава жаба.
Класификация:
- Царство - Животни
- Тип - Хордови
- Клас - Земноводни
- Разред - Безопашати земноводни
Автор: Александър Ненов