Дължинатата на тялото на мъжките индивиди е около 60 см., а опашката им е около 80см. Tежат от 6 до 10кг. Женските са малко по-големи. Тялото и опашката им са с около 5 см. по-дълги и тежат с 2кг. повече.
Тези животни са класифицирани като застрашен вид. Най-голямата от паякообразните маймуни, Черната паякообразна маймуна се различава от останалите по козината си. Тя има много дълги крайници и много подвижна опашка, която я използва като 5-ти крайник. Главата на тази маймуна е доста малка в сравнение с тялото и по лицето няма козина. Малките имат тъмна кожа по муцуната, а възрастните розова. Мъжките и женските индивиди трудно се различават поради една причина- женските имат много удължен клитор. За комуникация тези маймуни използват силни звуци, наподобяващи подсвирквания, привиквания, лаене и звук като падаща бомба.
Черната паякообразна маймуна обитава предимно Южна Америка- северните части на Бразилия, Суринам и на север от Амазонка.
Тази маймуна се храни предимно с плодове. От време на време хапва и листа, цветя, дървесни пъпки, кора, мед или малки насекоми. Видът е много важен за доброто развиване на гората. Когато маймуната набере семена, тя често ги разхвърля без разбираема причина, която всъщност разпространява растенията.
Тези маймуни са много подвижни, и въпреки че изглежда, че падат от клон на клон, те просто винаги се движат по такъв начин. Тези животни са социални и живеят на групи от 20 до 30 индивида. Женската ражда едно малко, много рядко две. Бременността трае около 8 месеца като ражданията са в различни месеци, но по-голям процент са от ноември до януари. Тези маймуни имат най-бавен репродуктивен период. Могат да раждат само по веднъж на три или 4 години. Обикновено доживяват до 33 годишна възраст.
Въпреки че от Черните паякообразни маймуни има голям брой индивиди, те са заплашени от прекален лов. Друга заплаха освен лова е и обезлесяването на горите, което практически унищожава техния дом. Те не са в безопасност дори в защитените райони, защото хора ги убиват като трофеи.
Класификация:
- Царство - Животни
- Тип - Хордови
- Клас - Бозайници
- Разред - Примати
- Семейство - Паякообразни маймуни
Автор: Александър Ненов