Вредители по овощните и горските култури
По овощните дървета има много вредители, срещу които всяка година се води системна борба.
Бяла овощна пеперуда – тя е била известна в миналото като вредител в цялата страна по различни овощни видове. Гъсеницата и напада най
2010-07-31 12:01:33
По овощните дървета има много вредители, срещу които всяка година се води системна борба.
Бяла овощна пеперуда – тя е била известна в миналото като вредител в цялата страна по различни овощни видове. Гъсеницата и напада най-често листата на ябълката. Пеперудата лети през юни. От есенните яйца се излюпват гъсенички. Хранят се с листата до есента. След това се прибират да зимуват в завити и оплетени в паяжина листа. На пролетта завършват развитието си, като какавидират, и през юни се появяват като пеперуди. Днес този вид рядко нанася вреда.
На различни овощни дървета вреди пръстенотворката. Това е вид пеперуда, която подрежда яйцата си едно до друго в пръстенче около някое тънко клонче. Гъсениците нагризват листата и образуват по върховете на клоните групи, оплетени в паяжина.
Ябълковият молец е сериозен вредител по ябълковите дървета. Гъсениците гризат листата по върховете на клончетата.
Ябълковият плодов червей се развива като гъсеница в плодовете и влошава качеството на плода.
Листните въшки живеят по листата и по-рядко по клоните и стъблата на дърветата, от които смукат сок. След като въшката завие хоботчето си в листото, то се свива, пожълтява и изсъхва.
Гъботворката много сериозно уврежда овощните и други широколистни дървета, и особено дъба. При масово нападение дърветата могат да останат без листа. Това също е вид пеперуда.
Друг вредидел по листата на дъба е дъбовата зелена листозавивачка.
Боровата педомерка се среща по високите части на планините и вреди на боровите дървета, като изгризва листата им.
Боровият хоботник е вредител на бора. Ларвата му се развива под кората на дърветата. Той има пълна метаморфоза.
Срещу вредителите човек е принуден да води борба. Иначе голяма част от реколтата, а понякога и цялата, може да бъде унищожена.
Автор: Александър Ненов