Индийски жерав

Индийският жерав (Grus antigone antigone) е най-високата летяща птица в света. Мъжкият жерав може да достигне височина до 182см. Съществуват три познати до сега вида жерави. Индийският живее, както подсказва и името му, в Индия (Азия) и околности

2010-07-20 17:06:31
Индийски жерав
Индийският жерав (Grus antigone antigone) е най-високата летяща птица в света. Мъжкият жерав може да достигне височина до 182см. Съществуват три познати до сега вида жерави.

Индийският живее, както подсказва и името му, в Индия (Азия) и околностите. На местата, където преобладава Индуизмът, индийският жерав е доста преследвана птица. Тя е доста страхлива, особено от хората. Често гнезди в близост до оризища, където търси храна. Източният жерав е имал много голяма популация в Югозиточна Азия, но след войната драстично намаляват местата, които обикновено е обитавал. Някои в днешно време предпочитат да гнездят в Камбоджа в малки мочурища, заобиколени от сухи гори. Те мигрират до Делтата на река Меконг (до Националния резерват в провинция Донг Тхап), където прекарват зимата. Има и малка популация от тези жерави, които не мигрират. Те са открити през 1996г. около делтата на река Иравади в  държавата Мианмар. Третият вид жерав е Австралийският.

Местообитание на Индийския жерав:
Северна и Централна Индия, Югоизточен Пакистан, Южната част на Мианмар, Камбоджа, Лаос, Виетнам, Северна Австралия. Филипинската популация на жеравите се смята за изчезнала.

Статус:
Приблизително от 8 000 до 10 000 хиляди жерави за останали да живеят. Популацията им в много уязвима заради унищожаването на местообитанията им (мучурища) и непрекъснато увеличаващото се население. По-голямо внимание бе обърнато за оцеляването на жеравите, когато  използването на земя от хората, където обитават птиците, се отрази драстично (промяна на първоначалната шарка). Учените се страхуват, че това се е случило поради глобалното третиране на храната, която се отглежда, а и от която се хранят птиците. Били са използвани повече и различни пестициди и торове, които се разпространили из всички обработваеми земи. За съжаление в Националния парк Кеоладео (Индия) популацията на Индийския жерав  намалява от 1980г. насам.

Популацията на Източния жерав в Югоизточна Азия е намаляла до 500-1500 птици. Причината, лов, замърсяване, война, тежки пестициди и лошото състояние на река Меконг. Автор: Александър Ненов

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия