Еволюцията на животните е наука, която се занимава с изучаването на постепенното усложняване и усъвършенстване на животните. За постигането на тази цел науката еволюция си служи с постиженията на редица други биологични науки, като палеонтология, сравнителна анатомия, ембриология и други.
Изясняването на еволюцията на животните е труден въпрос, защото основните групи ( типове и класове ) са се оформили преди стотици милиони години. От това време до днес почти не са се запазили останки от живелите някога видове, за да разберем как е протекла еволюцията им.
На помощ за изясняване на еволюцията идва така нареченият биогенетичен закон на Е. Хекел и Ф. Мюлер. Според този закон всяко животно по време на своето зародишно развитие повтаря в някаква степен етапите на еволюцията на своите предци. Да вземем например едно насекомо. Най – напред то е яйце, което значи, че най – старите предци на насекомите са едноклетъчните. След това яйцето започва да се дели и се образува двуслоен зародиш. Мешестите имат тяло, съставено от два слоя клетки. Значи следващите предци са били мешести животни. В по – нататъшното развитие се появяват и тъкани, органи и системи от органи и зародишът придобива червеобразна форма. От това следва, че по – късните предци са били червеите. Още по – късно в развитието на зародиша тялото се разделя на сегменти ( членчета ). Очевидно най – късните предци са приличали на прешленестите червеи.
Така науката днес доказва произхода на еволюцията на животните. Ако може да се открият и палеонтологични остатъци ( фосили ) от преходните форми, еволюцията се подкрепя и от още доказателства.
Автор: Маги
Автор: Александър Ненов