Тип Ресничести или Инфузории (Ciliophora, Infusoria)

7 200  вида. 200 вида за паразити. Род Balantidium паразитират в човека. Размери: от 10 до 4500 микрометра. Всички обитават сладководни и почвени места. Има и колониални организми. Всички са хетеротрофи 9не фотосинтезират). Безполово размножаван

2009-10-27 09:34:32
7 200  вида. 200 вида за паразити. Род Balantidium паразитират в човека. Размери: от 10 до 4500 микрометра. Всички обитават сладководни и почвени места. Има и колониални организми. Всички са хетеротрофи 9не фотосинтезират). Безполово размножаване- монотомия-асиметричен начин на делене. Не по остта ,а по средата.

Основни белези:
- наличие на ядрен дуализъм (2 типа ядра- малки-микронуклеуси и големи-макронуклеуси. Диплоидни- делят се чрез митоза от едно до 500 броя. Макронуклеуси- по –големи, дълги, полиплоидни, хроматин-многократно умножен бр. Соматичните ядра не се делят митотично-загубили са способност , генетично наективни, но имат голямо значение. Без тях е невъзможна регенерацията на клетката и цялото й функциониране.
- наличие на единични реснички или комплекс от тях (когато са събрани в малко снопче като четка за рисуване) се наричат цири. Някои едноклетъчни се движат с помощта на тях. Има и комплекси близо до клетъчната уста- приличат на малки триъгълници в редица наредени една до друга реснички. Всички триъгълници оформят мембранели. Осигуряват воден ток и хранителните частици се насочват към устата.

Има и ресничести, които нямат реснички.
Как се осигурява синхрона на движение на ресничките?: фибрили свързват базалното телце на всяка ресничка. Микротубулите свързващи ресничките образуват мрежа- за всеки вид има специфична мрежа. Тази структура се нарича- инфрацилиатура. Прилича на арматура на нещо. Изпълнява опорна функция.
  Външната мембрана придава постоянната форма на клетката- важно за движението.
Под мембраната има голеи алвеоли , които съдържат калций като резерва. Изключително необходим е за вътреклетъчната регулация и всички процеси на ниво мебрана. Ектоплазмата е силно оплутнена- пеликула. Има и отделителни органели- трихоцисти. Те съдържат течност, която на повърхността на клетката небъбва  и около клетката се оформя защитен слой от желе. Трихоцистите завършват с острие. Имат голям арсенал от такива отбраняващи органели. Характерни са само за ресничестите. При клетката са се развили отворени участъци ( клетъчна  уста=цитостом, клетъчна глътка=цитофарикс, клетъчен анус=фекална вакуола=цитопрокт).
Тези, които се хранят с дребни водорасли, бактерии се нуждаят от перистомно поле (за хранителни вещества). Хищните не се нуждаят от перистомно поле, имат пръчковиден апарат- системи от белтъчни пръчици в кръг около клетъчната уста и не позволяват разкъсването й.
- отсъствие  на истинска популация (без гамети). Неблюдава се на генетична информация-конюгация- важно за тест
- хранителен циклозис- движение на хранителната вакуола. Тя се образува под клетъчната глътка. Двици се и в нея навлизат различни ензими. Движението се нарича хранителен циклозис. Извървява специфичен път- групи ензими на опредлени участъци от клетката. Когато хранителните вещества са освуени  ,хранителната вакуола се превръща във фекална вакуола- там има канал, който се отваря и непотребните вещества излизат.
- наличие на пулсиращи вакуоли-поддържат осмотичното налягане. Намират се на точно определено място, тпред и отзад-стационарни , фиксирани са. Има специфични отвори на повърхността на клетката  и там се изхвърля течността. Състоят се т резервоар- снопчета върху него от фибрили достигат до основата на изпразнителнияа канал. Сложна структура, каналчеста система-поемане на голямо количество течност, изпразнителния канал е обвит във фибрили. Каналите могат да е разширяват на места-ампули, те влизат в резервоара-в изходящ канал.
 Когато ампулите на канала се напълнят, се всиват ,течността влиза в резервоара и той се напълва-диастола. Когато резервоара се свива и се изпразва съдържимото му навън –систола. Периодично –свиване и изпускане. За една минута резервоара се изпразва 3 пъти. За 1 час течност равна на обема на клетката. Автор: Албена Иванова

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия