Какво представлява?
Има вероятност да се завърти и по този начин да спре достъпът на хранителни вещества от кръвоносните съдове, това води до поява на силни болки в корема, повръщане.
Видове:
Съществуват два вида кисти – органични и функционални.
Функционална киста се образува, когато яйчниковият фоликул - мястото където се образува яйцеклетката не отдели яйцеклетката и се пълни с бистра течност. Този вид кисти не изискват медикаментозно лечение, защото обикновено изчезват сами, но за всеки случай трябва да се следят, тъй като има вероятност да достигнат по-големи размери. Ако кистата надмине диаметър седем сантиметра се прибягва до лечение с лекарствени препарати или до оперативно премахване.
Органични кисти - те са различни по структура, при тях има реална опасност да дегенерират в рак и се премахват оперативно. При нарастването им започват да притискат други органи, което причинява тежки усложнения и е много болезнено.
Симптоми:
при функционалните кисти обикновено няма никакви симптоми, освен ако не достигне по-големи размери, докато при органичните кисти е възможно да се усетят смущения в мензиса и неприятна болка ниско в корема. Кистата се открива при преглед от гинеколог чрез ехографско наблюдение.
Препоръчително посещение при специалист при установяване наличие на киста е през 3 месеца.
Причини:
Трябва да имате предвид, че в много случай причина е емоционалното състояние на жената; яйчниците се контролират от хипофизната жлеза, ако често сте нервни и неспокойни е възможно хипоталамусът да изпраща грешни сигнали към яйчниците и така да нарушава функцията им. Яйчниковият фоликул не освобождава овоцида, а продължава да се развива, като се пълни с течност и се появява кистата.