Кожа - същност и устройство на кожата
Кожата е външната, мека и еластична обвивка на тя¬лото. Повърхността й е 1,5-2 m2.
Устройство на кожата. Кожата се състои от два слоя - епидермис и дерма .
Епидермисът е повърхностният слой на кожата. Изграден е от многослоен плосък епител. Най
2007-04-19 00:00:00
Кожата е външната, мека и еластична обвивка на тя¬лото. Повърхността й е 1,5-2 m2.
Устройство на кожата. Кожата се състои от два слоя - епидермис и дерма .
Епидермисът е повърхностният слой на кожата. Изграден е от многослоен плосък епител. Най-дебел е на петата и най-тънък на клепачите и устните. Вътрешните слоеве на епидермиса са съставени от живи клетки, които бързо се делят. Повърхностна¬та част на епидермиса вроговява и се олющва. От¬падналите от повърхността на кожата клетки се за¬местват от нови, образувани в по-дълбоките слоеве на епидермиса.
Дермата е изградена от съединителна тъкан. Съ¬държа много еластични влакна, които намаляват с напредване на възрастта и кожата се отпуска и набръчква. Дермата се дели на два слоя - дълбок мре¬жест и повърхностен папиларен слой. В дълбочина мрежестият слой се свързва с подкожната мастна тъкан, чрез която кожата се прикрепва към подлежа¬щите мускули и кости. Папиларният слой е изграден от издатини към епидермиса, наречени попили. Бро¬ят, разположението, формата и големината на папилите не са еднакви в различните части на тялото и са строго специфични за всеки човек. Това се използва в криминалистиката за разкриване на престъпления по отпечатъците на пръстите.
Дермата е богато кръвоснабдена. Кръвоснабдяването на дермата играе важна роля в регулацията на телесната температура. В дермата има също много лимфни съдове, специализирани нервни окон¬чания и рецептори, гладки мускулни влакна. Специ¬ални нагъвания на епитела в подлежащата дерма формират потните и мастните жлези и космените торбички .
Потните мелези са тръбички, отварящи се чрез пора на повърхността на кожата. В долния си край са навити и обхванати от гъста капилярна мрежа. Пръснати са неравномерно по кожата. Най-много потни жлези има по дланите, стъпалата, подмишниците, слабините. Потта съдържа 98 % вода. С нея се отделят соли (предимно натриев хлорид), пикочина, млечна киселина, амоняк, мастни киселини, ензимът лизозим.
Мастните жлези са разположени около косме¬ните торбички. Образуваният от тях секрет се отде¬ля на повърхността на кожата или в космените тор¬бички. Той омаслява както космите, така и външния вроговен слой на кожата, прави я по-мека и я пред¬пазва от изсъхване и напукване. Мастните жлези са особено активни в юношеска възраст.
Космите са рогови образувания от епидермален произход. Изградени са от корен, разположен в дер¬мата, и стъбло, което излиза над повърхността на ко¬жата. Коренът на косъма се намира в космена тор¬бичка. В нея се излива секретът на мастните жлези . Косми липсват по дланите на ръцете, по стъ¬палата, половите органи и устните.
Ноктите са рогови образувания от епидермален произход. Те покриват крайните части на пръстите на ръцете и на краката.
Цвят на кожата. Цветът на кожата се определя преди всич¬ко от наличието на пигмента меланин. Той се образува от специални клетки - меланоцити. Меланин почти липсва по
дланите и по стъпалата. Хората от австрало-негроидната раса имат повече меланоцити, които образуват по-голямо коли¬чество меланин . При пълна липса на меланин пора¬ди генетичен дефект в образуването му липсва пигментация на кожата и на космите. Това са т.нар. албиноси . Освен меланин кожата съдържа и жълтия пигмент каро-тен. Неговият цвят не се установява поради наличието на меланин в кожата. У хората от монголоидната раса, поради това че имат малко меланин в кожата си, се проявява цветът на каротена . Цветът на кожата зависи й от цвета на кръвта, отразена през епидермиса. Кожата е бледа, когато е намалено кръвоснабдяването й. Кожата е със син оттенък при ниско насищане на кръвта с кислород и е по-червена, когато насищането с кислород е високо.
Автор: Александър Ненов