Карл Мюлер и свръхпроводимостта на керамичните материали
Швейцарският физик Карл Мюлер е носител на Нобелова награда по физика за 1987 година за откриването на свръхпроводимост при керамичните материали.
Мюлер е роден на 20 април 1927 година в Базел. Момчето учи в Ев
2011-04-20 11:33:37
Швейцарският физик Карл Мюлер е носител на Нобелова награда по физика за 1987 година за откриването на свръхпроводимост при керамичните материали.
Мюлер е роден на 20 април 1927 година в Базел. Момчето учи в Евангелски колеж в Шиър, източна Швейцария. Следва физика в Швейцарския федерален технологичен институт (ETH-Цюрих), където слуша лекциите на Волфган Паули. След дипломирането си Мюлер защитава докторска дисертация през 1957 година.
Дипломната му работа на Мюлер в ETH- Цюрих е върху ефекта на Хол в сив калай. Той посвещава 15 години от живота си в работата IBM на SrTiO3 и подобните перовскити. Изследва фотохроматичните свойства на перовскитите, примесени с йони на преходни елементи, техните химични съединения, фероелектрични свойства, както и термодинамиката на технитe фазови преходи.
В началото на 80-те години, при Мюлер постъпва на работа Йохан Беднорц, с когото търсят свръхпроводими при високи температури. Двамата учени изследват оксидите на различни елементи, за които имало индикации ще могат да проявят свойства на свръхпроводници. През 1986 г., Мюлер и Беднорц наблюдават свръхпроводимост в барий-лантан-медел оксид на температура от 35°К, което е значително повече от последната най-висока температура на свръхпроводимост - 23°K, постигната през 1973 година.
Към края на годината, Пол Чу от Хюстънския университет потвърждава резултатите им, като постига температура от 93°K.
През 1987 година те получават Нобелова награда за физика, което е най-краткият интервал между откритие и Нобелова награда за него.