Английският физик и химик Джон Далтон е  роден на 6 септември 1766 г. в Игълсфийлд, Великобритания.

Той е изиграл огромна роля в развитието на атомистическите възгледи в химията и е откривател на няколко химични закона, които по-късно получават неговото име.

На негово име е назован и един от дефектите на зрението - далтонизъм, от който самият той е страдал и който е описал през 1794 г.

Далтонизмът не е болест, а аномалия. По принцип далтонизмът не се лекува. В някои случаи обаче може да се предотврати.

Далтонизмът или цветната слепота може да съществува и човек изобщо да не подозира, докато не си направи специален тест с таблица. От далтонизъм страдат предимно мъже и далеч по-рядко жени, макар именно жените да са преносителки на "дефектните гени". Счита се, че средно един на 12 мъже има някакъв проблем с възприятието на цветовете. Най-чести са разстройствата в червено-зелената област и най-редки - в синята.

Причините за цветната слепота са вродени - мутации в хромозомите. Ако майката носи проблемната генетична информация, дори самата тя да не страда от далтонизъм, синът винаги има проблеми с възприятието на цветове. Далтонизмът се предава на момичето, само ако и бащата има такава аномалия.

Цветната слепота, макар и рядко, може да се придобие. Това става най-често при някои отравяния и при предозиране на медикаменти. При прием на по-големи количества дигиталисови препарати - лекарства против сърдечна недостатъчност, могат да се получат проблеми с възприемането на цветовете. Човек започва да вижда най-вече в жълтата област. При намаляване на дозите обаче проблемът е обратим. Нарушения на цветното възприятие не се получават, ако лекарствата се взимат в нормални дози, дори това да продължава години. Смята се, че Ван Гог, който е взимал големи количества дигиталисови препарати заради епилепсия, е виждал предимно в жълто през част от живота си. Това е допринесло и за появата на прочутите наситени яркожълти "Слънчогледи".

Друга причина за придобит далтонизъм е отравяне с олово. От това са заплашени работещите в промишлеността, например в заводи за акумулатори, където се топи олово и се отделят вредни изпарения. Ако отравянето спре навреме и се третира подходящо, цветното зрение се възстановява. Отравяне със стрихнин също води до далтонизъм. Аномалията се получава и при заболявания на ретината.

Най-малко разпространената цветна слепота е черно-бялата. Аномалията е вродена и може да бъде симптом за някои редки генетични болести като синдрома на Гоше, който води до мастни натрупвания в организма. Черно-бялата слепота обаче е голям дефект, защото засегнатите изобщо нямат централно зрение, виждат само периферно и не могат да
През  1794 година  Джон Далтон е приет за член на Манчестърското литературно и философско дружество.

Далтон умира на  27 юли 1844 г. в Манчестър, Великобритания.

Много от трудовете му са унищожени по време на бомбардировките над Манчестър през Втората световна война. По този повод Айзък Азимов казва, че не само живи са убити по време на войната.
Автор: Тони