Изобретенията на Алберт Айнщайн
Теоритичният физик и философ, Албeрт Айнщайн, е бил най-влиятелната научна фигура за 20 век. Той е роден на 14 Март 1879 година, в град Улм, Германия. Носи името "Баща на съвременната физика" с творенията си.
Той е получил Нобелова нагр
2010-07-28 13:34:37
Теоритичният физик и философ, Албeрт Айнщайн, е бил най-влиятелната научна фигура за 20 век. Той е роден на 14 Март 1879 година, в град Улм,
Германия. Носи името "Баща на съвременната физика" с творенията си.
Той е получил Нобелова награда през 1921 година за принос към теоритичната физика. Направил много изобретения, но само едно е патентовано - неговият хладилник. На младини Айнщайн мразел скучният начин за преподаване материала в училищата и неговите оценки били лоши. Въпреки това, е имал огромен талант, сам разбирал математички сложности, без чужда помощ. Той е научил Евклидова геометрия едва на 12 години, изцяло самостоятелно.
Атомната бомба се счита за най- забележителното му творение. Отговор на въпроса дали той е изобретил бомбата е както да, така и не. Всички негови изобретения са били на чиста теоритична форма. Само хладилникът е бил релно осъществен, преди бомбата разбира се. Прочутата формула e=mc2, е ключът към създаването на атомната бомба. Айнщайн не е бил част от хората, работещи по устройството.
Албет е изпратил писмо на тогаващния президент на
САЩ, Рузвелт, в което му казва да построй бомбата по-бързо, за да спре Хитлер, преди той да успее пръв. Въпреки това, гениалният физик проклина това изобретение, отнело живота на много хора.
Хладилникът, който е изобретил Айнщайн, всъщност е пра- дядо на съвременните. Патентът за него е регистриран на 11 Ноември 1930 година. Тогава Айнщайн се опитвал да направи по- безопасна технология за дома, след инцидент.
Той е бил запленен от фотоните. След като разбира, че светлината се състои от малки частици (фотони), той разбира, че те съдържат енергия. Тяхната енергия е пропорционална на честотата на радиация. Айнщайн представя разбираема и опростена формула, която обяснява енергията и зависимостта на радиацията спрямо една с друга, Е=hu. В тази формула "Е" представлява енергия, а "u" е честотата на радиация и "h" e константа на Планк.
Теория на относителността. Това е теория, която е въведена от Айнщайн през 1905 година в статията му "За електродинамиката на движещите се тела". Тя се опира на два принципа.
Първо: Физичните закони са еднакви спрямо всички инерциални отправни системи.
Второ: Скоростта на светлината във вакуум е постоянна за всички наблюдатели независимо от тяхната скорост.
От тези два принципа следват интересни изводи:
- Часовници, движещи се с различна скорост, показват различно време.
- Обекти, движещи се с различна скорост, имат различни линейни размери по посока на движението.
- Относителност на едновременността: две събития, които в една инерциална система са едновременни, в друга система, движеща се спрямо първата праволинейно и равномерно. не изглеждат
едновременни.
-Еквивалентост между маса и енергия: всяко тяло с маса "m" в покой притежава определена енергия E = mc2.
Обща теория на относителността (ОТО)
ОТО е теория на гравитацията, която е развита за около 8 години- от 1907 до 1915. Основата на ОТО е принципът на еквивалентност според, който тяло в покой, което е в гравитационно поле, се описва по еднакъв начин като ускорително движение на същото тяло без наличието на гравитация.
Айнщайн помага много на физиката и науката като цяло през 20 век. За много учени той е техният герой и един от най-важните хора занимавали се с наука. Много изследователи и специалисти се интересуват от неговите неосъществени творения, но и много малко ги разбират.
Алберт Айнщайн е имал уникална мисъл и това се доказва с невероятните си открития, включително и най-страшното творение (атомната бомба), откакто човек съществува. Един ексцентрик с брилянтен мозък.
Автор: Александър Ненов