Даниел Бернули е швейцарски математик и физик роден на 29 януари 1700г. в Холандия. Почива на 17 март 1782г. в Швейцария. Бил е член на математическата династия Бернули. Допринесъл е за изучаването на диференциалното и интегралното смятане, тригонометрията, теорията на струните, механика на флуидите.

   Законът не Бернули се отнася за стационарното течение на идеален флуид. Флуид е опростен модел на абсолютно несвиваем и невискозен флуид. Ако един флуид се движи, всяка точка от пространството, която е заета от него, се характеризира със скорост на частицата, която в даден момент преминава през нея. Съвкупоността от всички такива скорости на частиците се нарича поле на вектора на скоростта. Когато полето на скоростта не се изменя , движението, което извършва флуидът се нарича стационарно. Законът на Бернули гласи следното:

   Ако се съберат енергиите на единица обем ( гравитационна и кинетична) с налягането (p) на даден флуид, то сборът ще е един и същи като стойност във всички точки на една токова линия.

  P+pv²/2+pgh=B=Const

  B-константа на Бернули

  P-налягане

  pv²-кинетична енергия

  pgh-потенциална енергия

  Токова линия е такака линия, във всяка точка на която векторът на скоростта е насочен по допирателната.

  Нека една токова тръба има две различни сечения: широка част и стеснена част. От закона на Бернули и от уравнението за непрекъснатост, което гласи, че произведението на скоростта на частиците в дадено сечение и площта на това сечение остава постоянна, може да се направи извода: -на местата, където токовата тръба се стеснява, скоростта на струята нараства, а там където се разширява тръбата, флуидът се движи с по-малка скорост. От тук следва ,че където скоростта е по-голяма, налягането ще бъде по-малко и обратно, където скоростта е по-малка, налягането ще бъде по-голямо.

  Законът на Бернули и изводите от него са много използвани днес в действието на карбораторите,измерване на скорост,също разхода на вода при някои видове водомери,изтичане на течности от резервоари, и др.

Автор: Албена Иванова