Работа на тока: за да има ток в един проводник е нужно да се поддържа електрично поле в него. Това става, като включим проводника към източник на електрична енергия. За пренасянето на свободните носители на заряди в проводника се върши работа, необходима е енергия.

 

А= i.u.t  - работа на тока – тя е мярка за енергията, изразходвана от източника, за поддържане на ток  i за време t, при дадено напрежение u.

Единицата за работа е джаул – J.

Мощността М е мярка за енергията, преобразена в даден консуматор, за единице време: P= i.u

Единицата за мощност е ват – W.

Електрическата енергия лесно се преобразува в други видове енергия.

 

Закон на Джаул – Ленц: количеството топлина Q, отделено при протичане на ток при един проводник, е правопропорционално на тока, на напрежението и за времето за протичане на тока: Q= i.u.t

Eдна ватсекунда е равна на един джаул или 1W.1s= 1J

Електрическата енергия обикновено се измерва в по – големи единици  - киловатчас ( uWh ).

 

Звукови вълни: човешкото ухо е способно да възприема механичните трептения като звук, ако тяхната честота е в границитеот 17 до 20 000 Hz. Такива трептения се наричат звук. Вълни с честота над 20 000 Hz се наричат ултразвук, а тези под 17 – 20 Hz – инфразвук. Всяко тяло, което трепти и създава в обкръжаващата среда звукови вълни, се нарича източник на звукови вълни.

 

Звукови вълни в различни среди: различният звук може да се разпространи по въздуха, във водата, в твърдите тела. Звуковите вълни биват напречни ( в твърдите тела ) и надлъжни ( в течности, газове и твърди тела ). Процесът на разпространение на звука може да се представи така: източник => предаваща среда => приемник. Във вакуум звукови вълни не могат да се разпространяват. Скоростта на звука във въздуха при температура 0 градуса по C е 331 m/s.

Значение на звука: най – голяма информация получаваме благодарение на зрението и слуха. Ние създаваме и възприемаме звукови вълни и така общуваме един с друг.

 

Интензитет на звуковата вълна: интензитетът  Y  се определя от енергията, пренесена от звуковата вълна за единица време, през единица площ: Y= E  

                                                     ST

Човешкото ухо е най – чувствително към вълни с честота от 1000 до 5000 Hz.

 

Шумове: това са звукове с безпорядъчни трептения от различно естество, съчетание на множество тонове, честоти, форми. Шумът е и вредно и полезно явлиние.

 

автор: Маги

Автор: Александър Ненов