Националната електрическа компания ЕАД

(НЕК ЕАД) е еднолично акционерно дружество със 100% държавно участие и седалище в гр. София. Органи на акционерното дружество са Общото събрание, петчленен Съвет на директорите и прокурист. Правата на едноличен собственик се упражняват от Министъра н

2005-05-08 00:00:00

(НЕК ЕАД) е еднолично акционерно дружество със 100% държавно участие и седалище в гр. София. Органи на акционерното дружество са Общото събрание, петчленен Съвет на директорите и прокурист. Правата на едноличен собственик се упражняват от Министъра на енергетиката и енергийните ресурси.
Една от основните задачи на НЕК ЕАД като търговско дружество е да изкупува, пренася и продава на клиентите високо напрежение и на електроснабдителните дружества електрическа енергия, произведена не само от самата компания, но и от електропроизводствените дружества от системата на Министерството на енергетиката и енергийните ресурси (АЕЦ и ТЕЦ), частни ВЕЦ, топлофикационни и заводски централи. Част от пренасяната електроенергия, при наличие на пазар, се продава и в чужбина – Турция, Гърция, Сърбия и т.н.

“АЕЦ Козлодуй” ЕАД:

ЕАД е един от първите в страната и през изминалите години се утвърди като основно средище за популяризиране на атомната енергетика като сигурен, безопасен и щадящ околната среда източник на електрическа енергия.
Чрез Информационния център се организират посещения с опознавателна цел на обекти на “АЕЦ Козлодуй” на групи граждани, български и чуждестранни журналисти, ученици и студенти.
В различните зали на Информационния център посетителите могат да видят макети на енергоблок тип – ВВЕР-440 и ВВЕР-1000, интересни видеофилми, касаещи дейността на АЕЦ, мултимедийна интерактивна система – за възрастни и деца, проследяваща историята и технологичния процес при производство на електрическа енергия в атомната централа, богата колекция от художествени снимки и подвижна информационна изложба “АЕЦ – безопасност и чиста природа”.
Посетителите имат възможност да получат различни информационни материали за работата на “АЕЦ Козлодуй” ЕАД – дипляни, плакати, ведомственото издание “Първа атомна”, годишни отчети и др.
Информационният център е отворен за посетители всеки работен ден от 8.00 до 16.00 часа.

 

 

Област Стара Загора

Икономическата база на област Стара Загора е резултат от дългогодишно изграждане, отраслово специализиране и профилиране. Нейната днешна структура и състояние се определят в зависимост от промените на преход от планово регулиране към пазарно ориентирана икономика.Създадените в предходните години производствени мощности на промишле-ността са основно в сферата на енергети-ката,общото и специално машиностроене, хранително-вкусовата промишленост, химическата промишленост.

в националния териториално производствен комплекс.
Развитието на социално-икономическия и инфраструктурен комплекс в област Стара Загора се подчинява на развитието и утвърждаването на сектори,отрасли и производства,които са високо адаптивни към бързо променящата се пазарна среда.Някои от тях са със значимост и за националния социално-икономически комплекс.Сред тях безспорно водещо място заема производството и преноса на електро и топло енергия.

 


Днес някои от водещите в миналото промишлени производства и отрасли губят част от своето място и значимост в областната икономика.Такива са отстъпените позиции на химическата промишленост и общото машиностроене.
На територията на област Стара Загора е изграден и функционира енергийния комплекс "Марица-Изток",разположен в общините Раднево и Гълъбово.Тук се намират най-големите находища на лигнитни въглища в Република България.

 

Балансовите запаси на лигнитни въглища в каменовъгления басейн възлизат на 1879 млн.т.,а промишлените запаси на 1785 млн.т.Реализираният добив годишно възлиза в границите 23-25 млн.т.,а максималния добив е от 27,2 млн.т.-достигнат през 1987 г.

 

Посочените по-горе данни гарантират експлоатацията на находището в Източномаришкия въглищен басейн за няколко десетки години напред. Източномаришкият енергиен комплекс включва "Мини Марица-Изток", "Брикел"АД, ТЕЦ-2 и ТЕЦ-3.

 


Мини Марица Изток"ЕАД

Първото най-ранно проучване на Източномаришкия басейн е направено от френския изследовател Анри Викенен през 1847г.,първото описание на въглищните запаси в региона е на австрийския геолог Хехщетер.Като ЕАД"Мини Марица - Изток" съществува от 1993г.,седалището на дружеството е гр.Раднево.Основният предмет на дейност е добив и пласмент на въглища. Дружеството включва три клона-рудник "Трояново"1, рудник "Север-Ковачево", и рудник 3-с.Медникарово.

Рудниците са разположени на площ от 240 кв.км. Въглищата в басейна са нискокало-рични с високопепелно съдържание-от 16 до 455 и влажност от 51 до 61%.Рудниците са с открит способ за изземване с гумено-транспортни ленти и вътрешни ж.п.линии. Гумено-транспортните ленти са с дължина 116км,вътрешният ж.п. транспорт-230км. Основни консуматори на мините са ТЕЦ-2 и ТЕЦ-3,"Брикел", ТЕЦ-1 и ТЕЦ-Марица-3-гр.Димитров-град.В "Мини Марица Изток" работят окололо 8500човека.Комплексът в структурата си включ-ва още две предприятия- за инвестиционна дейност и предприятие за материално-техническо снабдяване."Мини Марица Изток"ЕАД е сред най-големите данъкоплатци на страната.

 

Първата електрическа централа в комплекса се намира на 5 км.от град Гълъбово и на 45 км.от областния център Стара Загора.На югозапад граничи с яз."Розов кладенец". Строителството на електроцентралата се извършва на два етапа-1959-62 г. и 1962-63 г.
Настоящото преструктуриране на енергети-ката предопредели сливането на ТЕЦ-Марица-изток 1 и Брикетна фабрика-гр.Гълъбово в ново акционерно дружество- "Брикел"АД.


Дружеството е създадено през 2000-ната година, след изваждането на ТЕЦ Марица изток-1 от структурата на НЕК и сливането и с Брикетна фабрика. Основият предмет на дейност на новото дружество е производство на електрическа и топлинна енергия, пренос и разпределение на топлин-на енергия и производство и пласмент на брикети, трошляк и енергийно гориво от лигнитни въглища.За изминалите 40 години произведената топлоенергия възлиза на 77 474 212 113 Гигакалории, брикетното производство възлиза на 41 342 520 тона.
В структурата си дружеството включва два клона- Брикетопроизводство и електро-производство. Брикетната фабрика е единствена в Република България.

 


Максималната годишна производителност на фабриката по брикети е около 1 300 000тона, а производителността по енергийно гориво подавано за ТЕЦ-1 над 250 000тона.
Клон"Електропроизводство" е правоприемник на ТЕЦ" Марица изток-1" Вече е разработена нова горивна схема на централата, която е икономически ефек-тивна, екологична и безопасна от пожаро-техническа гледна точка.

Горивната база на централата по новия метод ще се образува от смесването на обогатено енергийно гориво т.е. подсушени брикетируеми лигнитни въглища с калоричност 3800 к каl/кg и сурови енергийни въглища. съотношението е 334-40% обогатено енергийно гориво и 66-60% сурови въглища.С въвеждането на новата схема за изгаряне замърсяването на въздуха в района на Брикел е намалял с 88 000 тона въглищен прах и 10 000тона емисии на серен двуокис годишно.
Емисиите в атмосферния въздух се следят от автоматична станция за непрекъснат контрол, разположена в гр. Гълъбово. Извършва се мониторинг на повърхностни и подземни води, следят се ежемесечно показателите на оборотното водоснабдяване. "Брикел"ЕАД изпълнява програма за реконструкция и обновление на съществуващата мощност, така че да остане в работа до 2007г.

ТЕЦ"Марица изток"2

ТЕЦ" Марица изток"2 е най-голямата ТЕЦ в България с инсталирана мощност1450МW базова кондензационна топлоелектрическа централа, изградена върху 150ха в Източномаришкия енергиен комплекс. Намира се на 60км от Стара Загора.Проектирането й започва през 1960г., строителството се извършва на три етапа.В първия етап 1963-69г. Са изградени четири блока по 150МW и сушилен завод за въглища.


В периода 1980-84г. Е извършена реконструкция на котлите,които преми-нават на директно изгаряне на неподсушени въглища. През 1985г.се извършва първото разширение на централата-два блока с номинална мощност 210МW ,второто разширение е също с два блока и мощност по 215МW .През 1994г. С предоставени заеми от Европейската банка за възстановяване и развитие

 


Европейската инвестиционна банка и Програма ФАР започва строителството на осми блок,който влиза в експлоатация през декември 1995г.Въглищата за ТЕЦ"Марица изток"2 се доставят от Източно-маришкия минен басейн-рудник"Трояново-север" по ж.п.линия.В централата са внедрени микропро-цесорни системи за управление.Те са свързани с регулирането на електрическата мощност на блоковете,основните характеристики на гаровито и пароводния тракт на котлите,както и основните процеси в турбините.

Всички енергоблокове в централата са включени към автоматизирана система за диспечерско управление,осъществяват се и експерименти за интеграция към западноевропейската енергийна система/UCPTE/.
В ТЕЦ "Марица изток"2 състоянието на околната среда се контролира и наблюдава по три основни компонента-въздух,вода,отпадъци.Качествата на атмосферния въздух се следят с автоматични станции за непрекъснат контрол.Извършва се комплексен мониторинг на повърхностни и подземни води,ежемесечно се следят показателите на оборотното водоснабдяване.В централата се изграждат сероочистващи инсталации за Блок 7 и Блок 8.Очакваната степен на очистване на серни окиси е90-955, а на азотните окиси 80-85%.Крайните продукти при използвания метод на сероочистващите инсталации е амониев сулфат и амониев нитрат в насипно състояние.

 


ТЕЦ

Няколко водещи инвестиционни банки от Западна Европа ще получат тези дни писма за съдействие от българското Министерство на енергетиката. Те ще бъдат уведомени, че за приватизация се подготвят първо ТЕЦ "Бобов дол" и ТЕЦ "Варна", стана ясно вчера.
С писмата министерството кани банките да проявят интерес към консултиране на сделките. Информационните пакети за двата ТЕЦ-а също са готови, подготвят се и документите за седемте електроразпределителни дружества и за някои малки предприятия. За това са били уведомени вчера зам.-председателят и експертите на холандската банка ABN AMRO по време на среща с министър Милко Ковачев и заместника му Гати ал Джебури.
Банкерите са били уведомени, че в разпределителните дружества държавата ще запази минимално участие, а малки пакети акции ще се пуснат на фондова борса.
Според зам.-председателя на банката Тим Егар интересът на инвеститорите ще зависи най-вече от това как регулаторният орган смята да оказва влияние върху крайните цени за населението.
Междувременно вчера стана ясно, че немският концерн RWE започва отново преговори за износ на ток от България срещу превоз на отработено ядрено гориво за Русия. Схемата, чието изпълнение се провали на два пъти миналата година, предвижда НЕК да продава тока на RWE, тя да го изнася в Източна Европа и с валутата от приходите да плаща на руската страна превоза на горивото, обясни говорителят на RWE Ралф Шефер.
"НЕК действително получи задача да развие т. нар. вторичен пазар на електроенергия в региона и към края на зимата трябва да е ясна схемата и количествата. Понякога околните и по-далечни страни да обявяват търгове за доставка на ток. Те се печелят от някоя фирма, която смята, че ще й е по-изгодно да купува и препродава енергията на НЕК, и подобни пазарни отношения са напълно нормални, ако има изгода от тях", коментира пред "Сега" Ковачев.

ВЕЦ

Агенцията за приватизация обяви вчера търгове за ВЕЦ "Черни Осъм" и ВЕЦ "Топлика". Те са първите от 21 водноелектрически централи, чиято продажба предстои. Стартовата цена за "Черни Осъм" е 1,750 млн. лв., а за "Топлика" - 400 хил. лв. Търговете ще се проведат на 3 юни, а оферти ще се приемат до 28 май. Документацията ще струва 1000 лв., а депозитът за участие е 100 хил. лв. за "Черни Осъм" и 40 хил. - за "Топлика".

1. От какво са изградени предметите, които ни заобикалят?
От невидими частици, наречени молекули. Те от своя страна се състоят от частици, наречени атоми, които са много малки по размери. В центъра на всеки атом има ядро и частички, наречени електрони, които се въртят около него.

2. Как се получава атомната енергия?
Получава се при деленето на ядрата на атомите, при което част от масата на тези ядра се превръща в енергия. Един тон уран произвежда в атомен реактор тип ВВЕР енергия, равна на енергията от изгарянето на 20 000 тона въглища.

3. С какво се занимава науката ядрена физика ?
С атомното ядро, в чието мъничко телце живеят още по-малки частици, наречени протони и неутрони. При деленето на ядрото на атомите на някои химични елементи, като урана например, в резултат на ядрената верижна реакция /последователното делене на ядрата на атомите под въздействието на неутроните/, се отделя огромно количество топлина.

4. Какво е това радиоактивност или радиация?
Когато протоните и неутроните са прекалено много в ядрото, то започва да ги изпуска, при което от възбудено ядро се превръща в стабилно ядро. Учените наричат това радиоактивност или радиация.

5. Колко вида бива радиацията?
Естествена – космосът и земните недра са източници на радиация, която не зависи от дейността на хората. Космическите лъчи и веществата, които се намират в земните недра – уран, торий, полоний и др., формират естествения радиационен фон на Земята. Тази радиация не оказва вредно въздействие върху живота.
Изкуствена – предизвикана от намесата на човека. Това става чрез бомбардиране на ядрата на атомите с неутрони. Науката е научила човека да бомбардира ядрото на урана, при което той се разделя на две. Процесът се нарича “делене” и при него се освобождава голяма енергия, която се използва от хората.

6. Откъде идва страхът от радиацията?
Може би от 1945 година, когато в края на Втората световна война на 6 и 8 август над Японските градове Хирoшима и Нагасаки бяха пуснати две атомни бомби. Стотици хора станаха жертва на болестта на радиацията, наречена лъчева.

2. 7. Кога радиацията е полезна?
В медицината се използва за откриване и лекуване на различни болести. Известна е ползата от рентгеновия апарат.
Криминалистите с помощта на ядрената наука анализират и най-дребните веществени доказателства, за да открият извършител на престъплението.
Археолозите използват ядрената наука за установяване възрастта на предметите, открити при разкопки.
Най-голямото достижение на ядрените физици в полза на човека е ядреният реактор – източник на топлина и светлина.
8. Какво представлява ядреният реактор?
Реакторът е “сърцето” на атомната централа, където деленето на ядрата на горивото създава топлина. Това е голям метален цилиндър с похлупак, напълнен с вода. Неговият диаметър е 3.5 м., а височината му е 11 м. Дебелината на цилиндъра е около 30 см, за да издържа високото налягане на водата в него и да спира разпространението на радиоактивните вещества. В този цилиндър е поставено ядреното гориво, произведено от уранова руда във формата на таблетки. С тях са запълнени тръбички от метала цирконий с дебелината на молив и дълги 2.5 метра. В един реактор техният брой е около 42 хиляди и са подредени в отделни касети. За управление на реактора, на определени места в него са разположени специални подвижни касети, които поглъщат неутроните.

9. Как се получава електрическата енергия?
При деленето на урановите ядра от неутроните се отделя топлина, която загрява горивото до около 700 градуса. Специални помпи осигуряват циркулацията на водата в реактора, която охлажда тръбичките с горивото и се нагрява. После тази вода се изпраща в тръбичките на парогенераторите, за да загрее друга вода, която се превръща в пара. Парата завърта турбината, а чрез нея и генератора, който произвежда електричество. Така топлината, произвеждана от ядрения реактор, се превръща в електрическа енергия.

10. Колко атомни реактора има “АЕЦ Козлодуй” ЕАД?
Шест. Четири тип ВВЕР-440 и два тип ВВЕР-1000. В българската атомна централа електрическата енергия се произвежда чрез използване на отделяната при деленето на атомите топлина за получаване на пара, която завърта мощни турбини, респективно генератори на електрически ток.

11. Каква е разликата между АЕЦ и ТЕЦ?
Годишният разход на ядрено гориво на АЕЦ с мощност 2000 мегавата е около 61 тона. За топлоелектрическа централа /ТЕЦ/ със същата мощност ще са нужни ежегодно около 5 млн. тона въглища. За превозването им ще са необходими 333 334 петнадесеттонни вагона или 11 111 влакови композиции от по 30 вагона. Наредени един зад друг, те биха образували колона, дълга 34 000 км.
Комините на ТЕЦ изхвърлят в атмосферата около 120-130 хиляди тона пепел годишно и големи количества въглероден двуокис /СO2/, замърсяващи не само въздуха, но унищожаващи значителни площи с различни посеви и трайни насаждения.
Атомните електроцентрали са в по-благоприятно положение по отношение наличните запаси на енергийни суровини. Запасите от уран в света са около 10-15 пъти повече от топлосъдържанието на световните запаси на минерални горива.
АЕЦ не замърсяват въздуха, водата и земята.

Автор: Александър Ненов

КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия