Знаете ли кое е общото между дигиталния ръчен часовник, автомобилната въздушна възглавница  и изобретението за трансформиране на езика? А сред тях и най-добрия метод за фалшифициране на банкноти и машината за откриване на взривни устройства? Всички те са създадени от българи.

Уред открива експлозиви

Уредът се нарича SNIFFEX, голям е колкото запалка, тежи около 500 г и "подушва" всякакъв вид оръжие на разстояние до 10 м дори и през бетонна стена. Баща на антиоръжието е 51-годишният инженер Юри Марков, който през 2004 г. патентова откритието си. В курорта "Албена" с помощта на уреда вече се правят проверки на  влизащите летовници. През 2006 г. заедно с друг българин - Петър Михайлов,  Юри Марков създава в Тексас компания за производство на SNIFFEX. Днес американската комисия по ценни книжа води срещу нея дело за нарушаване на закона за търговията заради пропуски в документацията. 

Гласов превод в Интернет

Изобретението за трансформиране на езика, създадено от инж. Койчо Митев през 2002 г. допринася за безпроблемната комуникация между хора от различни части на света. Всеки говори на своя език, а до събеседника му стига озвучен превод. Софтуерът се вгражда в компютри, микрофони и телефони. Тази година инж. Митев спечели конкурса на Федерацията на научно-техническите съюзи "Иноватор на годината" за изключителни постижения. 

Създателят на първия български моторен самолет - авиаторът Асен Йорданов, е спасил стотици  потенциални жертви по пътищата. Той участва в екипа, разработил  автомобилната въздушна възглавница в началото на 50-те години.

И дигиталният ръчен часовник е наш

Петър Петров от Брестовица  е един от най-плодотворните родни изобретатели. Той е създател  на дигиталния ръчен часовник - днес широко разпространен уред в цял свят. Измислил е първата компютеризирана система за  измерване на замърсявания, телеметрични устройства за метеорологични и комуникационни сателити и първия в света  безжичен сърдечен монитор. Голямата страст на изобретателя е   корабоплаването. Петров модернизира една лодка катамаран, която печели световен рекорд за бързина във водата. 

Несъмнено най-значимото изобретение   за  човечеството , дело на българин, е цифровият компютър.   В чуждестранните документи Джон Атанасов  е американец от български произход. Той е дете от смесения брак между емигранта от с. Бояджик, Ямболско - Иван Атанасов и  ирландско-френската емигрантка Айва Луцена Парди. Ражда се в  Ню Йорк  и през целия  си живот не посещава България. През септември 1939 г. двамата  с Клифърд Бери започват работа по проекта на компютъра на Атанасов-Бери  /АВС/. Тогавашният компютър несъмнено е основата на настоящия си модерен събрат.
Автор: Албена Иванова