Охридските манастири 'Св. Наум' и 'Св. Йоан Предтеча' са били изградени от Борис I Кръстителя
Когато през 886 година учениците на Кирил и Методий, бъдещите светци Климент, Наум и Ангеларий, пристигат в земите ни, княз Борис Кръстителя е изправен пред дилемата къде те да подготвят свещеници и книги за боголсужението на българск
2011-11-18 15:28:04
Когато през 886 година учениците на Кирил и Методий, бъдещите светци Климент, Наум и Ангеларий, пристигат в земите ни, княз Борис Кръстителя е изправен пред дилемата къде те да подготвят свещеници и книги за боголсужението на български език. Решено е това да стане в Охрид. Там се изграждат няколко манастира с тази цел, които съществуват и до днес.
Манастирът ‘Св Наум’ е на Охридското езеро. В началото там е изпратен Климент, а по-късно той е заменен от Наум, който поема училището в обителта ‘Св. Панталеймон’. Наум се установил там, сам свещенствал и учителствал, там и починал и бил погребан през 910 година.
Манастирът бил разрушен в края на 18-ти век, а по-късно върху старите основи била построена църква. От един надпис там знаем, че обителта е изографисана от майстор Търпо през 1806 година. Вляво от входа е ктиторският портрет на княз Борис I в червена мантия и обсипана с бисери корона. Забележителна е и фреската на светите Седмочисленици, а параклисът е изписан със сцени от деянията на св. Наум.
Дебърският манастир ‘Свети Йоан Предтеча’ пък е разположен в една планинска долина недалеч от едноименния град. Легендите говорят, че обителта е построена със средства на Борис I в периода 886-893 година. Ето защо князът е нарисуван като ктитор на стената вдясно от входа на манастирската църква.
Древната история на манастира е забулена в тайна. Знае се само, че през 1021 година игуменът на манастира Йоан, българин по род, е назначен за първи предстоятел на създадената от византийския император Василий II Българоубиец самоуправляваща се българска архиепископия с център Охрид. В днешния си вид манастирът е възстановен в края на 18-ти и началото на 19-ти век. Красивата чешма с три чучура е направена през 1877 година, а надписът й е на български език. Автор: Тони