Деветоюнският преврат 1923 година

На 8 срещу 9 юни 1923 година  в Царство България е извършен  държавен преврат  от армейски части под ръководството на Военния съюз и узаконен (след известно колебание) с указ на цар Броси III.  Основни сили в подготовката на

2011-06-09 15:00:41
Деветоюнският преврат 1923 година
На 8 срещу 9 юни 1923 година  в Царство България е извършен  държавен преврат  от армейски части под ръководството на Военния съюз и узаконен (след известно колебание) с указ на цар Броси III.  Основни сили в подготовката на преврата са Военният съюз и Народният сговор, които организират около себе си почти всички недоволни от режима на БЗНС.

В ранната сутрин на 9 юни генерал Лазаров и Дамян Велчев  повеждат метежниците от Военното училище и гарнизона на София и завземат всички стратегически точки на града. Арестувани са земеделски министри и 700 оранжеви гваре 700 оранжеви гвардейци.
В резултат на преврата е свалено правителството на Александър Стамболийски и е съставено  ново - начело с Александър Цанков.

В преврата активно участват и автономистите от ВМРО. Органозацията  премахва и Райко Даскалов , подобно на други земеделски водачи и сътрудничи на Цанков срещу левицата.
На отделни места има опити за съпротива от страна на земеделски активисти и отделни групи доброволно присъединили се към тях комунисти, останали в историята като Юнско въстание.  Най-мащабна е дейността на въстаниците в Плевенско и Шуменско. Почти цял Плевен е завзет. Въстанието обаче няма организиран характер, единно ръководство и повсеместен обхват, което спомага за смазването му от правителствените гарнизони.

Ръководството на БКП  отказва да се намеси в защита на сваленото земеделско правителство, заемайки "позиция на неутралитет". ЦК на БКП преценява, че става дума за уреждане на сметки между селската и градската буржоазия.

В с. Славовица, където се намира  Стамболийски, се събират стотици въоръжени селяни от околните села и под негово ръководство на 10 юни се разполагат в околностите нa Пазарджик. Комунистите от града обаче отхвърлят предложението на министър-председателя за съвместни действия срещу местния гарнизон. Стамболийски не издава заповед за нападение, понеже му е ясно, че силите са неравни, а надеждата за подчинение на местния гарнизон на вече бившия министър-председател не се осъществила.

За да не се превърне обсадата на Пазарджик в кървав погром, Стамболийски разпорежда на 11 юни селяните да се разпръснат. Самият той в продължение на три дни се крие от село на село, докато е предаден от селяни от село Голак, заловен е и малко по-късно зверски умъртвен от активисти на ВМРО.

Под натиска на Коминтерна, обаче,  в БКП се засилва мнението, че трябва да се противопостави на превратаджиите и комунистическата партия е принудена да обяви курс към въоръжено въстание, което е планирано за септември 1923 г. Автор: Тони

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия