Аспарух, Исперих или Испор?

Сведенията за живота на хан Aспарух са доста оскъдни  и откъслечни.  Не са установени дори основните данни на неговия живот. Продължава да бъде загадка дори как точно е звучало името му - Аспарух, Исперих или Испор.  Все повече се

2011-04-01 23:31:01
Аспарух, Исперих или Испор?
Сведенията за живота на хан Aспарух са доста оскъдни  и откъслечни.  Не са установени
дори основните данни на неговия живот. Продължава да бъде загадка дори как точно е звучало името му - Аспарух, Исперих или Испор.  Все повече се налага мнението, че името на хана се  е произнасяло Исперих.

По бащина линия Аспарух произхожда от династичния род Дуло.  Той е третият  от  петимата синове на хан Курт /Кубрат/ - повелител на българската общност през периода 629-665 година.

Аспарух се ражда през 633 година. Тогава неговият баща е полуавтономен наместник в най-отдалечената от центъра част на Западнотюркютския каганат по поречието на р. Кубан и в Кавказ. Той отказва да признае върховенството на новия повелител Нишу Дулу хан и полага основите на самостоятелната държава Стара Велика /Голяма/ България, като се обявява за суверенен  владетел.

Години Кубрат посвещава на укрепването на своята власт и разпространението й върху съседните племена и племенни общности.  В резултат на неговата военно-политическа и дипломатическа дейност,  пределите на Стара Велика България се разпростират между огромната Кавказка планинска верига , Черно и Азовско море, р. Дон и западния бряг на Каспийско море.  Благодарение на  военно-политическата му дейност  е ликвидирана заплахата от аварите, осъществено е обединението на българи и кутригури, а пределите на Стара Велика България достигат до източния бряг на р. Южен Буг.

Аспарух  се ражда, расте,  обучава,  възпитава и подготвя  като син на суверенен  владетел.  За формирането на неговата личност  баща му не се ограничава с традиционната за всеки тогавашен млад българин и потенциален приемник  висша методика на физическа, умствена и духовна подготовка.  Той расте и възмъжава  до   един находчив политик, управник, дипломат, пълководец, победител и обединител и попива неговите словесни и поведенчески уроци.

А когато хан Кубрат умира, Аспарух е достатъчно подготвен   да поеме цялата тежест, неизброимите отговорности и непредсказуемите предизвикателства на бъдещия  си живот.
Смъртта на хан Кубрат през април 665 година налага съответни промени във върховното ниво на управлението на Стара Велика България. Престола заема братът на Аспарух - Безмер - чийто дотогавашни  функции на вожд на унугундурите  се възлагат на Аспарух,
а съвладетелските  - на  най-възрастния брат Бат Баян.

За последвалите 3 години от историята на Стара Велика България не се знае нищо. Предполага се, че братята са имали раздори, които ескалирали от засилващата се експанзия на хазарите, докато се стига дотам, че всеки от братята се самообявява за суверенен владетел и поема по собствен път начело на отредените му поданици.  Първопричината за краха на империята на Кубрат е разделението, това от което той най-много се е страхувал.

По всяка вероятност  причина за разделенито на Стара Велика България   става смъртта на Безмер  в края на 667 година.  Братята  все пак се споразумяват и подпомагат  и Котраг и Аспарух прекосяват с поданиците си владенията на брат си Бат Баян, без да им бъдат създавани пречки.
…............

Единственият  извор за смъртта на хан Аспарух е “Български апокрифен летопис”, където се чете:”Цар Испор царува на българската земя 172 години и след това го погубиха измаилтяните на Дунава”.

Българската войска отдава дължимата почит на своя хан. Къде обаче са положени костите му, никой не знае. Някои предполагат, че тялото на Аспарух е положено в околностите на Мадарските скали... Автор: Тони

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия