По инициатива на Васил Априлов на 2 януари 1835 година в Габрово е открито първото взаимно училище.  То е открито от Неофит  Рилски. На 1 март 1841 година   просветителят Атанас Иванов пък  открива и в Стара Загора  взаимно българско училище.

Взаимното училище е светско начално училище през периода на българското Вение, образованиеъзраждане, в което се прилага Бел-Ланкастърска метода  на обучение. Съгласно този метод някои от по-напредналите ученици обучават част от своите съученици.
Обучението във взаимното училище продължава 2 години и се извършва на говорим български език. Учениците изучават  граматика, нравоучение, хигиена, естествознание, география, история, аритметика и вероучение.

Известният просветен и църковен деец Неофит Рилски съставя и първите взаимоучителни таблици на български език, които служат за учебни пособия. В тях се съдържа целият учебен материал, предвиден за децата от взаимните училища.
В този си вид взаимните училища са важен етап в развитието на учебното дело на българските земи през Възраждането. През тях преминават мнозина дейци, които след това играят не малка роля в развитието на просветното дело.

Взаимното училище поставят началото и на новобългарското образование. В това се състои и неговата най-голяма заслуга. Издръжката на училищата се поема от местното население.
Автор: Тони