Христо Г. Данов e български  възрожденски  учител  и книжовник, родоначалник на книгоиздаването  в България. Внук на Христо Г. Данов е известният български юрист Христо Данов  (1922-2003).

Данов е роден е на 27 август 1828 г. в град Клисура. Първоначално учи в клисурското килийно училище. След него продължава образованието си в  класното училище на Сава Радулов в Панагюрище,  а по-късно и в Копривщица  при Найден Геров и Йоаким Груев.

През  1849 година Христо Данов става помощник-учител в Пловдив. Основава първото неделно училище в Стрелча през 1850 г.,м а от 1854 година е  учител в школата на  Найден Геров. Основава класно училище и читалище в родния си град Клисура.

През 1857 година,  заедно с учителя Ячо (Йоаким) Трувчев и книговезеца  Нягул Бояджийски, Данов  учредява „Дружествена книговезница“. Постепенно дружеството се прераства в книжарница и издателство. През 1862 година  то се преименува на „Книгоиздателство Хр. Г. Данов и с-ие”. Като съдружник се включва и Йоаким Груев. Основани са  клонове и  в Русе, Велес, София и Лом.

О 1878 година Данов  започва да издава първия общобългарски вестник, наречен “Марица”. Приет е за дописен член на Българското книжовно дружество през 1881 година,  а през  1900 година е  избран и за почетен член.

През 1882 година Данов  става народен представител в  Областното събрание на Източна Румелия. Кмет е на град Пловдив  от 1 февруари 1897 до 2 юли 1899 година. За работата си като кмет Данов отказва да получава заплата. По време на неговия мандат е изработен първият градоустройствен план на Пловдив от архитект Йосиф Шнитер.

Христо Данов умира на 11 декември 1911 г. Погребан е в съборната църква „Св. Богородица”.

През 1999 г. община Пловдив, Националният център за книгата и Министерство на културата учредяват национална награда за принос в книжовната култура на името на Христо Г. Данов.



Автор: Тони