Необичайна е съдбата на Екатерина Велика. Тя управлява еднолично огромната Руска импери цели 34 години.
Родена е на 2 май 1729 година с името София Фредерика Августа фон Анхалт-Цебст. Едва 16-годишна е омъжена за братоовчд с
2010-07-17 18:33:36
Необичайна е съдбата на Екатерина Велика. Тя управлява еднолично огромната Руска импери цели 34 години.
Родена е на 2 май 1729 година с името София Фредерика Августа фон Анхалт-Цебст. Едва 16-годишна е омъжена за братоовчд си Петър - племенник и наследник на руската императрица Елизабета. Самата Елизабета няма деца, затова работата на Екатерина била да прави точно това - да роди наследник на короната.
За нещастие обаче, Петър е луд, импотентен и стерилен. Младата Екатерина дори обмисля самоубийство. От тъжния живот в чужбина я спасява непрекъснатото четене на книги и постоянната езда.
Екатерина остава девствена до 23-тата си година. Дотогава тя играе в леглото си само с кукли. Една нощ, личната й компаньонка, по инструкции на императрица Елизабета, оставя младата жена сама с доказания съблазнител Сергей Салтиков. Той й обещава прелестни преживявания и не я разочарова - нито нея, нито императрицата.
Връзката със Салтиков разкрепостява сексуално Екатерина. След две помятания, тя забременява отново и ражда синът си Павел, който Елизабета посреща с голяма любов и незабавно го отделя от майката.
Лудостта на Петър растяла с всеки изминал ден, той губел и популярността си. Тогава Екатерина решава, че има шансове за успех при дворцов преврат. През юни 1762 година Петър става император. Екатерина пък застава начело на императорската гвардия и на 17 юли 1762 година се самообявява за императрица.Подкрепя я нейният следващ любовник и фаворит Григорий Орлов. През дългото си царуване Екатерина разбива силата на духовенството, потушава множество въстания, прибавя повече от 200 000 кв. мили към руската територия...
Останалите деца на Екатерина, всичките момчета, са от Григорий Орлов, така поне твърдят историците. Той пък превръща придворните дами в свой харем. Независимо от всичко, Екатерина му е вярна цели 14 години. Изхвърля го едва след като той прелъстява нейна 13-годишна братовчедка.
След като навършва 40 години , тялото на Екатерина е узряло и станало много по-съблазнигтелно. Тогава неин поддържник и протеже е кавалерийският офицер Григорий Потьомкин. Императрицата и 35-годишният й любовник се радват на връзка изпълнена с чести кавги и сдобрявания.
По-късно Потьомкин се превръща в шкембелия и грубиян с остър език, когото Екатерина често нарича ‘съпруг’ и ‘моят ужасен красавец’.
Потьомкин искал да напусне леглото на Екатерина, но без да загуби влиянието си в двора. Той я съветвал да сменя фаворитите си и обещавал да се грижи за подбора на всеки от тях. Фаворитите били препитвани от дворцовия персонал, проверявали здравословното им състояние, както и за евентуално наличие на венерически болести. Мъжествеността им пък била изпитвана от придворни дами, избрани специално за тази цел. Длъжността “фаворит” била доста доходна. За всяко изпълнение на задълженията императрицата отпускала допълнителна издръжка и възнаграждения. При уволнението си пък фаворитите били възнаграждавани не само с пари, но и с имения с по 4000 крепостни селяни. За 16 години Екатерина сменила 13 фаворити.
Последният любовник на Екатерина е 22-годишния Платон Зубов , който поддържа сексуалните интереси на императрицата между 60-67-годишната й възраст. Бурният личен живот на императрицата очевидно е подхранил още тогава мълвата, че е починала при сексуален акт с кон, но всъщност тя умира от инсулт на 67-годна възраст.
Екатерина Велика била една от най-добре поддържаните жени на своето време. Тя полагала много усилия за външния си вид. За да не личи двойната й брадичка, тя се движела с високо вдигната глава и изпъната шия. Всяка сутрин императрицата ставала в 6 часа и обтривала лицето си с ледена вода. Мажела го с гъша или свинска мас, а тялото си обтривала с мляко или суроватка. Чистела зъбите си с клонче суха чубрица и периодично ги избелвала със счукани дървени въглища.
Екатерина не си позволявала да мързелува. Всяка сутрин тя работела по 5 часа, следобедите пък били предназначени за приятни занимания. Те включвали беседи с едни от най-големите умове на века, лов или срещи с интересни хора. Лягала си към 23.30 часа - дневният й режим бил железен и тя не го нарушавала за нищо на света.
Екатерина сменя лютеранската си вяра и става православна християнка. Упорито изучава руски, граматика и философия. Наизустява цели страници от трудовете на Волтер и Монтескьо.
Физиката си императрицта развивала с танци и гимнастика. Обичала да кара кънки през зимата. Въвела в двора високите токчета, за да е над другите. Обичала да се облича в мъжки дрехи, които стояли забележително добре на апетитната й фигура.
Екатерина основава съдбата си върху знанието, здравето и самообладанието. Автор: Албена Иванова