- 1922 г. - Мария Склодовска-Кюри става член на Френската академия на науките
- 1940 г. - Би Би Си открива редакция в България
- 1992 г. - В Маастрихт е подписан Маастрихският договор, с който се създава Еврпейският съюз
- 2000 г. - България и Румъния се догорарят в Брюксел за изграждане на втори мост над Дунав при Видин и Калафат
На днешния ден са родени:
- Чарлз Джон Хъфан Дикенс - с литературен псевдоним Боз, английски писател, един от най-известните писатели на Викторианския период.
- Tомас Мор - английски юрист, писател и политик.
Още приживе той печели репутация на водещ хуманист и заема различни обществени длъжности, включително тази на лорд-канцлер от 1529 фо 1532 г. Мор създава думата "утопия", името на въображаема островна държава, описана в едноименната му книга . Той е запомнен и със своето принципно противопоставяне на желанието на крал Хенрих VIII да оглави Англиканската църква — позиция, която прекъсва политическата му кариера и довежда до екзекутирането му като предател.
През 1935 г. Томас Мор е канонизиран от папа Пий XI.
На днешния ден са починали:
- Партений Зографскки - роден e през 1818 г. под името Павел Василков Тризловски. . Става монах в Зографския манастир в Света гора, през 1842 година под името Партений, а по манастира и презимето Зографски.
Учи в Духовната академия в Одеса, след това постъпва в Киприяновския манастир в Молдова. В 1846 година завършва семинария в Киев, а в 1850 година и Московската духовна академия . Започва да служи в църквата на руското посолство в Цариград, но още в същата 1851 година открива богословско училище в Зографския манастир, в което преподава до 1852 година.
Партений разширява употребата на църковнославянски в богослужението в църквите в своята епархия и съдейства за отварянето на български училища. В 1861 година е повикан от солунския митрополит Неофит и епархийски духовен съд му отправя 22 обвинения, но е оправдан и в 1863 година се връща в епархията си.
В 1867 година е назначен за Нишавски митрополит и на този пост подпомага българското училищно дело и отблъсква опитите на сръбската пропаганда за проникване в Пиротско. От 1868 година Партений Зографски е част от отцепилата се от патриаршията българска църковна йерархия. След създаването на Българската екзархия в 1872 година Партений Зографски остава като екзархийски митрополит в Пирот до октомври 1874 година, когато подава оставка.
Партений Зографски умира в Цариград на 7 февруари 1876 година.
- Петко Киряков Калоянов /по-известен като Капитан Петко войвода/, - известен български хайдутин и революционер , посветил живота си на освобождението на българските тракийски земи и обединението им с България, борил се за свободата на потиснатите в България и Гърция.Петко войвода е роден в българско село , разположено в Беломорска тракия на 26 километра от Дедеягач, днес гр.Александруполи, което след Първата световна война, по силата на Ньойския договор, остава в Гърция.
15-годишен в родното си село при даскал Лефтер се научава да пише и чете на български с гръцки букви.
През есента на 1864 година българския войвода пристига в Атина и става слушател във Военното училище. По-късно, Петко войвода заминава за Италия и в началото на 1866 се среща с Джузепе Гарибалди и отсяда в дома му, където двамата организират прочутата "гарибалдийска дружина" в състав от 220 италианци и 67 българи, която участва в Критското въстание.
През 1869 година Капитан Петко войвода организира отряд, с който по-късно се включва в Руско-турската война . Към дружината на капитан Петко, която се сражава за освобождаването на Родопите , се присъединява и четата на Крайчо войвода. Петко войвода е съосновател през 1896 година във Варна на тракийската организация "Странджа", за защита интересите на българското население, останало след Освобождението в пределите на Турция. Днес тя носи неговото име. Петко войвода е и сред основателите на Демократическата партия във Варна.
През 1892 г. Петко войвода е обвинен в опит за атентат срещу министър-председателя Стефан Стамболов. Арестуван е и интерниран в Трявна.
Капитан Петко войвода умира на 7 февруари 1900 г.
На името на бележития българин е именуван връх на остров Ливингстън, Антарктида. В много български градове и села има улици носещи името на героя.
Капитан Петко войвода има над 22 паметника в България. По случай 160-годишнината от рождението на войводата на 2 декември 2004 г. , на хълма Джаниколо в Рим бе открит друг негов паметник, редом с този на Джузепе Гарибалди. Паметник на войводата има и в Морската градина в Бургас.