Началото на Българското възраждане...

Началото на Българското възраждане се постаня с написването на „История славянобългарская” през 1762 година от Паисий Хилендарски. По времето на тази епоха настъпват множество радикални промени, засягащо българското общество. По време

2009-09-30 11:26:19
Началото на Българското възраждане се постаня с написването на „История славянобългарская” през 1762 година от Паисий Хилендарски.
По времето на тази епоха настъпват множество радикални промени, засягащо българското общество.
По време на Възраждането нетърпимостта към поробителя достига своя апогей.

В съзнанието на народа ни покълват мисли с революционна насоченост, които на по-късен етап се оказват в основата на национално-освободителното движение.

Зараждането на потребността на изконното право, каквото е свободата е първата и най-важна крачка, която народа ни прави.Пробуждането на обществото, от своя страна доказва силния и непокорен дух на българина, съхранил дори и в тежките условия на живот, наложени от турския потисник.

Свободата става висш идеал и цел за тогавашното ни общество, свобода която ще върне на сънародниците полагащите им се права, свобода, която по настоящем е повод за гордост и преклонение пред постигнатото от предците ни.

Игото не се ограничава единствено с лишаването от физическа свобода.Несъществуването на такава, обаче става предпоставка за поробване на духа, потъпкване на човешкото достойнство и чест, отнемането правото на образование и църква.
Ръката на турската власт се оказва безпощадна за българина, а наложените мъчения-крайно жестоки и ахуманни, но въпреки това не достатъчно репресивни за да сломят бойния дух и порив към свобода, лежащи в съзнанието на народа ни.
Един от основните фактори, спомагаши за съхраняването на националната гордост е историческото ни минало, изпълнено с множество героични битки.За съжаление, обаче е имало хора, които са срамували от произхода си.Подобно антибългарско мислене, макар и частично е заставяне на страната на поробителя.Ето защо в творбата си- „История славянобългарская”, Паисий силно порицава неуснователното заставане на някои българи срещу собствения им род.Именно те обаче дават най-силен мотив на монаха да събере достатъчно сведения за славното ни минало, посредством което да възроди гордостта в българските сърца.Делото на Паисий е изключително , приносът му-безпрецедентен - Народът ни се е нуждаел от тласък, от пробужзане, но не само на отделни хора, а на всички българи, защото силни са само онези, които са обединени ог една обща цел, а именно снобожзевинето.

Възраждането е пробуждане не само на духа, но и на модернизирането по европейски модел.Стремежът към актуалното доказва желанието на българина да загърбва робските окови и да се превърне в свободен човек.Да излекува душевните рани и да изтрие хилядите отпечатъци, които турското своеволие е оставило след себе си.
Автор: Tsveti

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия