Григорий Цамблак - средновековен български писател
Българският средновековен писател и представител на Търновската книжовна школа, Григорий Цамблак, е Киевски митрополит и един от най-значимите славянски църковни проповедници и химнографи. Той се бори за налага
2011-11-04 14:01:47
Българският средновековен писател и представител на Търновската книжовна школа, Григорий Цамблак, е Киевски митрополит и един от най-значимите славянски църковни проповедници и химнографи. Той се бори за налагането на правописната и езикова реформа, извършена от Евтимий Търновски.
Цамблак е роден около 1360 или 1365 година в Търново в знатно болярско семейство. Ученик е на патриарх Евтимий Търновски и служи при него.
Около 1390 година той живее в Цариград, където се замонашва. Пребивава и на Атон. После служи при Цариградския патриарх, а по-късно става игумен на Дечанския манастир в Косово.
Малко преди смъртта си митрополит Киприан го извиква в Русия, вероятно на помощ при споровете между Литовското и Московското княжество. На път за Москва, обаче, Григорий научава за смъртта на Киприан и остава в Литовското княжество (Киев тогава е в неговите граници), където през 1413 или 1414 година, с поддръжката на княз Витовт, е ръкоположен за Литовски митрополит.
Цариградският патриарх, обаче, не е съгласен с това назначение и го лишава от свещенически сан.
Цамблак участва в големия римокатолически събор в Констанц в Германия през 1418 година - едновременно с посланиците на византийския император. Там е приет тържествено от бъдещия император на Свещената римска империя и крал от Унгария, както и от папата, но унията с Рим е отхвърлена. За преговорите Цамблак е бил съпроводен от 300 души свещеници и първосвещеници. Според едни източници той закъснява за преговорите и умира през 1419 година, но според други, той пристигнал и държал бележита реч на латински пред крал Сигизмунд и папа Мартин V. Папата го приел на тържествена аудиенция. Григорий Цамблак произнася на съборяните друга реч, с която им предлага да се сближат и да започнат да се обясняват по братски по църковните въпроси, а не по "фарисейски" - една съвременна идея за сближение между църквите, предложена от него преди шест века.
Според летописите на Нямцулския манастир, Григорий Цамблак е починал там на 86-годишна възраст. Погребан е в притвора на съборната Нямцулска цъкрва.
Литературният стил на Григорий Цамблак се отличава с приповдигнат тон и многословие. Константин Иречек отбелязва, че в това отношение Цамблак е ненадминат в българската литература.
Като възпитаник на Търновската школа, Григорий Цамблак пренася нейните традиции в други славянски литератури, които обогатява със съчиненията си : проповедите и словата - в руската, житията - в сръбската.
Наред с всичко описано по-горе, се смята, че Григорий Цамблак внася през Украйна в Русия почитта към света Петка, там въвежда и българския църковен напев. Автор: Тони