Американският писател-романист Сидни Шелдън е роден в Чикаго в еврейско семейство. Майка му Натали, която е от украински произход, всячески поддържала стремeжа на младия Шелдън към литературата. Негови стихове били публикувани, когато бил едва 10-годишен.
Кариерата на Синдни Шелдън започва през 1937 година в Холивуд, където пише сценарии за филми. През 1941 година, след служба във Военно-въздушните сили, Шелдън отново се заема с творческа работа, като пише мюзикъли за бродуейски постановки и в същото време продължава да пише сценарии за филми за филмовите студия MGM и Парамаунт Пикчърс.
В началото на 1948 година Шелдън получава Академична награда „Оскар“ за „оригинален сценарий“ за филма „The Bachelor and the Bobby-Soxer“, а през 1959 г. е удостоен с награда „Тони“ за сценария на мюзикъла „Червенокосата“.
От 1963 година Шелдън започва да пише сценарии за ТВ-сериали, благодарение на което достига невероятна популярност. Награден е с няколко награди “Еми”.
През 1969 година Сидни Шелдън написва своя първи роман - „Голо лице“, за който получава награда „Едгар Алън По“. Следващите му романи, без изключение, попадат в списъците на бестселърите. Общият тираж на романите му надхвърля 275 млн. екземпляри.
За заслуги към кинематографията Сидни Шелдън получава своя звезда на Алеята на славата в Холивуд. Включен е и в „Книгата на рекордите на Гинес“ за „най-превеждан автор в света”.
Почитателите му с удоволствие са чели "Вятърните мелници на боговете", "Пясъците на времето", "Спомени от полунощ", "Отвъд полунощ", "Греховете на светците", "Лекарки", "Насън и наяве". Често главните герои в романите на Шелдън са жени - силни, красиви, способни да преодолеят много препятствия. Своето амплоа писателят обяснява така: "Мъжете не уважават достатъчно жените. Мисля, че е дошло време това да се промени. Не споделям мнението, че ако една жена е хубава, тя непременно трябва да е и глупава. Затова в моите романи жените са интелигентни, красиви и могат да вършат нещата, които правят мъжете, и дори по-добре от тях. Но и не забравят за своята женственост. Моята майка беше такава. Първата ми жена Джорджи се отнасяше към този тип жени. И сегашната ми съпруга Александра е от същата порода."Сидни Шелдън умира на 89-годишна възраст от пневмония. Вдовицата му - Александра Костоф е от български произход.
Красивата българка Александра Костоф е 18 години до световния майстор на съспенса. Тя е музата на писателя. Когато двамата бяха в България, световноизвестният писател видя за първи път родината на втората си съпруга. Нейната майка е родена в София, омъжва се тук и след това новото семейство отпътува за САЩ.
Класикът се среща с Александра Костоф четири години след като първата му съпруга е починала. Познава сестрата на българката и я моли да ги срещне. Тя му отвръща, че едва ли ще стане, защото Сандра не иска да се вижда с никого и не излиза. Неотдавна 16-годишната дъщеря от първия й брак е загинала при катастрофа. После обаче съдбата ги среща на обща вечеря и така започва всичко.
Двамата се женят през 1989 година. Тогава той е на 72, тя - на 46. Очевидци твърдят, че по списъка на гостите, поканени на това събитие, може да се изучава историята на Холивуд.
Поводът за визитата на семейство Шелдън у нас заедно с Мери, по-голямата сестра на Александра, е родова среща. Тогава се състоя и българската премиера на последния хитов роман на писателя "Кой се страхува от мрака". Той е с посвещение "На Атанас и Вера с обич"... Това са родителите на съпругата му...