Личност, народ, история е одата „Кочо” от Иван Вазов
През епохата на Възраждането българският народ духовно израстваи съзрява за общия идеал-свободата. Личност-народ-история е основната философска концепция на целия цикъл „Епопея на забравените”, а&
2009-08-12 08:50:38
През епохата на Възраждането българският народ духовно израстваи съзрява за общия идеал-свободата. Личност-народ-история е основната философска концепция на целия цикъл „Епопея на забравените”, а народът –главен герой и творец на историята си. В одата „Кочо” , отделният човек вече е узрял за свободата си и е готов да заплати нейната цена.
Личността изявява себе си и в същото време се слива с общността. По този начин индивидуалният шпдвиг се превръща в масов героизъм. За това подсеща и подзаглавието „Защитата на
Перущица”.
Драматичното историческо време е представено с цялата си противоречивост- предателствата и паденията, извисяванията на духа, чувството за чест и достойнство. Вазов отново маркира опозии, които се срещат и в други оди: робство-свобода; геройство-срам. Възхвалата , борбата се осъществяват сложно, чрез контрастни чувства и образи.
Храмът е свещеното място, което приютява жителите на
Перущица. Овъд това сакрално пространство е врагът. Това е границата между живота и смъртта, между достойнството и унижението. Битката се води врага и със собствения страх. Лудостта се превръща в синоним на достойна саможертва, за героична смърт и се противопоставя на разума на страхливците и еснафите.
Делото на защитниците на
Перущица е колективна саможертва и доказва високия духовен ръст на българина , който се е превърнал в личност.
Епизодът , в който се описва доброволната смърт на главния герой и неговото семейство е сюжетен цнетър на одата и повторна кулминация след лирическото отстъпление. Картината на смъртта се отличава с натуралистичниподробности, но и с дълбок психологизъм. Каква трябва да бъде волята и духовната сила на един човек, за да преодолее ужаса от смъртта, обичта си към жена и дете и да преодпочете свободата и честта пред живота.
В одата е естетизирана не само „лудостта”, но и „грехът”. Кочо извършва двоен грях в Божия храм,но той е символ на възвишена саможертва и подвиг. Българинът е израснал до горда и неподвластна личност , от жертва в творец на собствената си история. Художественото майсторство се постига чрез хиперболи, разгърнати сравнения и антитези, анафори, възходяща градация, лирическо отстъпление.
Автор: Албена Иванова