Компанията зад Snapchat, услугата за изпращане на съобщения, които изчезват, отдавна се наслаждава на своя дух, който не е никак типичен за Силициевата долина - не толкова технологичен и с идеята преди всичко да забавлява хората, не толкова да променя света, пише Financial Times.

 

Колко е добре в момента да се разграничаваш от Силициевата долина, насочвайки се към първично публично предлагане? Да бъдат частни колкото е възможно най-дълго беше норма за технологичните компании, базирани в традиционното технологично сърце на Калифорния.

 

Наемайки банкери тази седмици и насочвайки поглед към листване на Wall Street най-рано през март 2017 г., петгодишната компания Snap (както беше прекръстена скоро), изпреварва компании като Uber (създадена преди 7 години), Airbnb (преди 8), Dropbox (преди 10) и Palantir (преди 13).

 

 

Новината за борсовите намерения на Snap идват след като цената на акциите на Twitter се колебае във връзка със слуховете за поглъщане. Преди три години Twitter беше истински блокбърстър в Силициевата долина. Това съвпадение подхранва спекулациите дали когато новият експеримент в мобилните съобщения загуби инерция няма да изгрее някой друг. Като се има предвид колко капризен е вкусът на потребителите на социалните мрежи и скоростта, с която новите играчи набират сили, може ли успехът на Snap да бъде по-траен?

 

Сравнението между двете компании е привлекателно, но подвеждащо, макар че има някои поразителни прилики между Snap сега и Twitter през 2013 г. Микроблогинг платформата се радваше на голям растеж, когато се листна на борсата. Повече от 100 млн. потребители дневно ползваха социалната мрежа, а аудиторията ѝ се беше удвоила спрямо предходната година. Изчезващите съобщения на Snap следват подобна траектория. Преди четири месеца компанията премина границата от 150 млн. активни потребители дневно, което е със 70% повече спрямо година по-рано.

 

И двете услуги представляват промяна в начина на комуникация. И двете също така се опитват да използват факта, че всички комуникират през телефоните си, като първа стъпка в изграждането на всеобхватна мобилна медийна платформа.

 

Но от гледна точка на идеите, от които тръгнаха, и от скоростта, с която се развиха, Twitter и Snap едва ли могат да бъдат по-различни една от друга. Позволяващите само 140 символа туитове, нова единица в дигиталното изразяване, все още се появяват в разбъркан ред. Критиците твърдят, че все още намират услугата за объркваща.

 

От своя страна Snapchat е пионер в една нова форма на смартфон поведение - поставянето на камерата в центъра на преживяването. Това е единственото голямо чат приложение, изградено около идеята за възможно най-простичко общуване чрез заснемането и пращането на снимки и видео.

 

Изчезващите съобщения дадоха ново усещане за смисъла на ефимерните дигитални комуникации и принудиха потребителите да обърнат внимание на момента - нещо, което е изключително ценно в един свят, в който всичко ти отвлича вниманието.

 

Освен това Snap се разви много по-бързо и по-ефективно от Twitter, добавяйки медийни платформи към своята услуга. Същевременно успя да избута границите на някои от най-обещаващите нови технологии. В това число влизат разширената реалност и носимите технологии. Новите очила, които тя представи наскоро, са показвани като забавна играчка, нещо, което не се приема толкова сериозно - подход към технологичните иновации, който също отличава компанията от конкурентите ѝ от Силициевата долина.

 

Всичко това се вписва с младежкия дух на марката. Очилата са добавка към бранда, пример за специфична джаджа, която може да стане по-разпространена, когато хардуерните разходи спаднат.

 

Мобилните технологии все още са много нови и има ниски бариери за влизане на пазара, което го прави широко отворен за много играчи. Но ако се развива бързо, залагайки на забавлението и експериментите, Snap може да направи крачка напред от първоначалния си облик, при това по начин, по който Twitter може само да си мечтае.

Автор: Ралица Солакова