Потребителите на сблъскалия се със сериозни проблеми фаблет Note 7 на Samsung Electronics Co. в САЩ и Южна Корея бяха призовани незабавно да изключат и спрат зареждането на устройствата. Авиационни регулатори по целия свят призоват пътниците да не използват устройствата по време на полети, предава Bloomberg.

 

Последните предупреждения са на Комисията по проблеми на безопасността на потребителските стоки в САЩ (CPSC) и на Samsung, които в момента водят преговори за официално изтегляне на устройствата от пазара възможно най-скоро. Батериите на около три дузини от телефоните, които бяха пуснати на пазара само преди три седмици, са се запалили или са експлодирали.

 

„Това предупреждение към потребителите се базира на последните съобщения, свързани с литиево-йонните батерии в някои устройства Note 7, които са се запалили", казва се в изявление на CPSC. „Тези инциденти са се случили по време на зареждане и по време на нормална употреба, което ни накара да издадем този призив към потребителите“, допълва се в съобщението.

 

 

Проблемите идват в критичен за Samsung момент. Компанията пусна Note 7 миналия месец, за да му предостави предимство преди старта на продажбите на новия iPhone на Apple Inc., който беше представен официално в средата на тази седмица. Това предимство обаче просто се стопи. Акциите на Samsung поевтиняха с 3,9% по време на търговията в Сеул в петък, което е най-големият спад от 4 януари насам, изчислява Bloomberg. „Скорошното представяне на нови продукти от лидерите на световния пазар на смартфони са от решаващо значение за тяхното развитие“, коментира анализаторът от Bloomberg Intelligence Джон Бътлър. „Проблемите на Samsung, а те са много важни в този момент, представляват положително развитие за Apple и нейната конкурентна позиция по отношение на корейците", казва Бътлър. „Ние бързо навлизаме в коледното тримесечие, така че Samsung трябва много скоро да изтегли от пазара проблемните устройства с дефектни батерии и да предостави нови бройки на разочарованите потребители, които вече са си го купили“, допълва той.

 

Базираната в Суон компания вече анонсира доброволно глобално изтегляне на всички 2,5 млн. смартфона, които вече са продадени, а разходите за дружеството биха възлезли на около 1 млрд. доларa.

 

В събота Samsung обяви, че потребителите в Южна Корея трябва да спрат да използват устройствата и да ги занесат до сервизните центрове на компанията. Клиентите могат да наемат безплатно резервни телефони, докато Note 7 с новите батерии бъдат пуснати на 19 септември, обяснява концернът. Не е ясно дали поправените модели Note 7 ще бъдат предложени на тази дата и на други места по света.

 

В България Note 7 ще пристигне след 19 септември, научи Investor.bg.

 

При почти всяка намеса на CPSC в САЩ изтеглянето на пазара става доброволно и в сътрудничество със засегнатата компания. Действията в случая може да са идентични с това, което Samsung вече предложи на клиентите си. Намесата на тази агенция в търговски спор обаче винаги поражда допълнителни защити за потребителите. Така например законодателството на САЩ забранява продажбата или препродажбата на всяко едно дори актуализирано и поправено устройство, ако CPSC е наложила изтеглянето му.

 

Намесата на CPSC се случва на фона на призиви на редица регулаторни органи и авиокомпании по целия свят, които съветват пътниците да изключват и да не зареждат своите устройства по време на полетите.

 

Eвропейската агенция за сигурност на авиацията (EASA) издаде предупреждение за използване на устройството и опаковането му в чекиран багаж. В четвъртък подобно необвързващо и незадължително предупреждение дойде и от страна на американската Федерална авиационна администрация (FAA). Тя публикува официално съобщение по случая в сайта си, където „силно препоръчва" пътниците да не зареждат и дори да не включват Note 7, докато са на борда на самолети. Освен това се препоръчва смартфонът да не бъде оставян в чекиран багаж без надзор.

 

Индийските авиационни власти също издадоха подобно предупреждение късно снощи.

 

На този фон последваха и реакции от някои авиокомапнии. Така например Singapore Airlines Ltd. забрани на пътниците си да зареждат и включват своите устройства по време на полетите. Американските Delta Air Lines Inc. и Southwest Airlines Co. също реагираха бързо – първата авиокомпания разпространи апел в сайтовете си и акаунтите си в социалните мрежи пътниците да се съобразяват с препоръката на FAA. Втората също ще разпространи информация по казуса по всички възможни начини.

 

Airlines for America trade group, която представлява повечето големи американски авиопревозвачи, заяви пред Bloomberg, че следи ситуацията.

 

Действията са последният опит за фокус над рисковете от базирани на лития батерии във въздухоплавателни средства, които се свързват с три злополуки на каргосамолети, две от които - фатални. FAA разследва десетки по-дребни инциденти, при които батерии на смартфони са причинили огън, тлеели са или са експлодирали по време на самолетни полети.

Автор: Ралица Солакова