Социалните мрежи вече са част от живота на почти всички. Повечето хора ги използват основно за забавление, но истината е, че може да им се обърне сериозно внимание, когато става въпрос за професионално развитие. Ето как чрез помощта на социалните профили можеш да се издигнеш професионално.
Кои социални мрежи влияят на кариерата ти? Linkedln – тя става все по-популярна у нас, но пък е много важна, защото се явява единствената мрежа с професионална насоченост. Linkedln е донякъде професионалният еквивалент на Facebook, като целта е търсене и установяване на делови контакти. Потребителите създават резюме, чрез което да се представят като професионалисти, търсещи работа и др. Специалистите по подбор (рекрутъри) използват тази мрежа като още един източник за откриване на най-подходящия човек за дадена позиция.
Ако искаш да имаш успех, подходи сериозно към създаването на профил. Профилът в Linkedln е изграден върху принципите на CV-то. В него фигурират всички основни компоненти, които са характерни и за професионалната автобиография: настоящо и минали работни места, образование, умения, постижения, допълнителни обучения и т.н. Това е един вид виртуално CV и то трябва да бъде изградено по начин, по който искаш да бъде видяно от потенциалните работодатели. За тази мрежа не са характерни фриволността и артистичността на Facebook. В Linkedln е по-добре да се придържаш към класическа снимка, подобна на тази, която използваш за личните си документи. А може и снимка от участие в конференция или презентация.
На какъв език трябва да бъде? Най-добре е да използваш английски, тъй като той е твърде наложен вече, особено в интернет. Разбира се, може да се създаде и на български език, може и името да е на български – въпросът е, че при търсенията си специалистите по подбор и представителите на различните компании най-често въвеждат ключови думи на английски език.
Кое прави най-силно впечатление в един профил? Един профил трябва да бъде достатъчно пълен: да са посочени не само отделните длъжности, които човекът е заемал, но и да е описано какви са били отговорностите, задълженията и постиженията му там, както и да има подробен списък с професионални умения и интереси, да са качени презентации или линкове към страници, които представят човека като специалист, доброволчески дейности, участия в конференции и др. От друга страна, е добре профилите да са и целенасочени, да показват ясно към какво се стреми човек, как иска да се развива професионално. Когато влезеш в профил, който в крайна сметка не ти дава ясна представа какво точно иска да прави човекът, с какво иска да се занимава, се създава впечатление за хаотичност и разпиляност. Затова, ако наистина искаш да бъдеш успешен/а в представянето си, може да напишеш кратко резюме и графично, има такава опция в Linkedln, като в него може да представиш накратко личните си качества, които биха били от полза за желаната работа или пък най-важните си професионални умения. Друга опция за това кратко резюме е да напишеш ясно нещата, към които си се насочил/а.