Светът може да се насочва в дигитална посока, но ярко оцветените рекламни вложки, сложени във вестниците всяка неделя, по някакъв начин пропускат всички твърдения за умирането на печата, пише Wall Street Journal.
Въпросните реклами се навсякъде, въпреки че привличат все по-малко погледите на читателите. По-интересното е, че създаването им струва скъпо.
Веригите магазини ще се радват да се освободят от брошурите и са правили десетки експерименти през годините, за да им намерят алтернатива, но както изглежда са пожънали малък или никакъв успех.
Универсалният магазин Kohl's се опитва да направи нещо по въпроса и да спести пари като насочи рекламите директно към клиентите си, възползвайки се от това, че знае пощенските им кодове.
На първо място Kohl's ще използва историята за покупките на потребителите, разделяйки ги в четири групи – лоялни клиенти, не много ангажирани, рядко посещаващи магазина и нови. След това ще ги групира по пощенски кодове и единствено в районите с лоялни купувачи ще започне да изпраща рекламни писма.
Планът има за цел да намали наполовина рекламите. Ако подходът се разшири на национално ниво, компанията за търговия на дребно ще направи най-голямото си съкращение в бюджета за създаването и дистрибуцията на брошури с 40 на сто, твърди изпълнителният вицепрезидент на компанията Уилям Сетлиф, който отговаря за маркетинга.
Идеята му е спестените средства да бъдат използвани за достигане до останалите три групи клиенти, но чрез канали, които биха били по-подходящи за тях, като например радио, телевизионни предавания, социални мрежи и дигитална реклама.
И това, ако всичко се случи добре. Историята обаче показва, че никак няма да е лесно.
"Търговците на дребно постоянно тестват алтернативи на рекламните брошури“, твърди Гари Сторч, главен изпълнителен директор на Hudson's Bay. „Трудно е да бъде намерено нещо, което да е наистина ефективно“.
Въпреки залязването на вестникарския бизнес вложките все още достигат до около 50 млн. домакинства годишно според компанията за маркетингови проучвания Borrell Associates.
В New York Times вложките носят по-малко от 12% от рекламните приходи през тази година.
През 2014 г. този тип реклами са донесли 5,84 млрд. долара приходи за вестниците в САЩ, което е с 6,9% спрямо предходната година, твърдят от Borrell.
Търговците на дребно, от Wal-Mart до Walgreens, са установили, че промените в рекламните брошури не винаги дават желаните резултати. Проблемът е, че дигиталните алтернативи не успяват да привлекат толкова клиенти в магазините, колкото хартиените издания.
Банерите са възприемани като неефективни. Подобни реклами работят само при хора, които знаят какво търсят. Рекламите, изпращани чрез имейли, често се озовават в папката със спам. По-малко от 1% от хората, които четат вестници онлайн кликват на дигиталните реклами, вградени вътре, твърди Wanderful Media, която създава дигитални брошури за 400 вестника и прави мобилно приложение, наречено Find&Save. За разлика от тях около 80% от хората, които четат хартиени вестници, обръщат внимание на брошурите.
Останалата част от статията четете в Investor.bg
Автор: Ралица Солакова