Модерните технологии са навсякъде около нас и вече почти всеки човек има таблет или смартфон. Умните телефони ни дават все по-големи възможности, а знанията на потребителите се увеличават. Всеки е чувал за така нареченото руутване на операционната система. Сега ще поговорим именно за него и по-специално за руутването на Андроид.

 

Какво точно представлява руутването? Името на термина подсказва, че това е достъп до по-дълбоките функции, до корените на смартфона или таблета (root – англ., корен). Може да се каже, че руутването е вид хакване и е аналогично с джейлбрейкването при iOS. Руутнат телефон има много по-големи възможности и ти дава достъп до някои системни настройки. Това, което трябва да знаеш, че има изключително много различни модели с Android, затова има и някои разлики. Все пак ще се опитаме да отговорим на най-често срещаните въпроси, свързани с руутването.

 

Каква е разликата между руутване, отключване и флашване на ROM? Обикновено отключването на bootloader-а е първата стъпка в процесана руутване и позовлява флашването. След тази стъпка ще бъде възможен и самият руут достъп. Ако искаш само да флашнеш ROM не е нужно руут достъп.

 

Възможно ли е ънруутване на устройството? Да, възможно е. Има шанс да решиш, че не ти харесва руутнат телефон, затова можеш да върнеш устройството към предишното му състояние. Обикновено това става чрез флашване, но все пак зависи и от модела на устройството ти.

 

Руутването нарушава ли гаранцията на устройството? Да, отключването на bootloader-а нарушава гаранцията и е възможно производителят да откаже да поправи възможната повреда. Дори да се опиташ да ънруутнеш телефона или таблета, някои производители могат да разберат, че устройството е било руутнато.

 

Има ли устройства, които не могат да бъдат руутнати? Този въпрос няма еднозначен отговор. Някои много нови устройства не могат да бъдат руутнати, защото няма такъв метод все още. Може да се наложи да изчакаш, за да се появи такъв софтуер.

Автор: Nadejda Atanasova