Мнението на един „истински тийнейджър“ за Facebook, Instagram и други приложения

2015-01-26 14:47:00
Мнението на един „истински тийнейджър“ за Facebook, Instagram и други приложения
Снимка: thinkstockphotos.com

Деветнайсетгодишният Андрю Уатс започна годината си с бурно внимание от страна на журналисти, социолози и IT специалисти. „Истинският тийнейджър“ – като какъвто младежът се самоопределя, решава да изложи възгледите си относно социалните приложения в недълго есе. Но докато го пише, дори и не предполага, че читателите ще бъдат далеч повече от семейството и приятелите му.

 

Андрю Уатс изучава Management information system в Тексаския университет в Остин. Младият американец мечтае да се развива в сферата на информационните технологии (алтернатива в обучението по ИТ в България е Софтуерния университет), да се занимава с изследване и отговаряне нуждите на уеб потребителите. Младежът не желае да създаде следващото световно използвано приложение, но със сигурност с удоволствие би го анализирал. В очакване на бленуваната кариера, Андрю решава да сподели вижданията си относно най-нашумелите приложения за социална комуникация. На 2 януари младежът публикува есето си в следения от него блог Backchannel и рейтингът му полита светкавично. Според младежа, мнението му е представително за по-голямата част от връстниците му, а хилядите харесвания и споделяния обезателно могат да бъдат приети за доказателство. Скоро прииждат и интервютата, но и „хейтърите“ не изостават. А сред негативно настроените едно мнение наистина надделява.

 

На 12 януари в подобен блог (The Message) се появява и публикацията на Дана Бойд. 37-годишната специалистка по социалните медии е главен експерт в Microsoft Research, основател е на Data & Society Research Institute и зад гърба си има две успешно издадени книги. В „отговора“ си към нашумялото тийнейджърско есе американката се определя като „стара бабка“, която споделя своя анализ на цялостната ситуация със случая „Андрю Уатс“.

 

Специалистката набляга на факта, че няма нищо против младежа и напълно приема позицията му. Но за нея е важно да се изясни, че това е единично мнение, може би, представително за конкретна група от хора, но не и за всеки тийнейджър по света. Експертката обяснява, че съществуват редица фактори, които оказват влияние на младото поколение при избора на методи за комуникация: социалната среда, образованието, финансовото положение, местоживеенето и др. Проблемът според Дана Бойд се корени най-вече в реакцията на хай-тех средите и журналистите. По думите й те са тези, които преекспонират есеистичния труд на момчето, които го превръщат в медийна сензация, без да се интересуват от рационалните факти.

 

И въпреки че позицията на специалистката е напълно вярна и неоспорима, популярността на Андрю Уатс продължава да расте. На 12 януари той публикува още едно свое есе. Тема отново са социалните медии в очите на тийнейджърите, а за свое вдъхновение младежът посочва неочаквания от него успех на първия пост.

 

Ето и част от разсъжденията на момчето относно някои от най-популярните социални медии:

 

Facebook

Според Андрю Facebook е изключително дразнещ, но още по-дразнещо e да се обяснява защо не си част от него. Поради тази причина и повечето хора все пак си създават. Facebook профили. Но, естествено, това си има и своите плюсове: бърз достъп до желана информация от любимите сайтове, лесна комуникация с приятели и познати, надежден начин след това да откриеш приятен човек, който си срещнал на парти.

 

Instagram

Лесен начин за споделяне на снимки, без притеснение от нежелани постове на стената ти, без наплив от ненужна информация и по-малко смислени и безсмислени снимки, по-добро качество благодарение на функциите за редактиране на изображението и още, и още. Адам определено ХАРЕСВА това приложение.

 

Twitter

Непонятното за повечето хора приложение. Но все пак според Адам съществуват три основни групи, които използват Twitter: желаещите да се оплачат или просто изкажат, тайно надяващите се определени хора (например работодателите) да прочетат думите им и такива, чиято цел е единствено да четат чуждите постове.

 

Snapchat

Място, където можеш да бъдеш истинското си аз. Приложение, с което да проследиш историята на деня си. Пространство, запазено само за най-близките хора.

 

Tumblr

Тук никой не те познава, никой не те дебне и наблюдава. Тук изразяваш себе си без притеснение. Тук откриваш хора с твоите интереси и създаваш нови приятелства.

 

YouTube

Уебсайт, който предлага по нещо за всекиго. Музика, образование и филми. Предавания като Let’s Plays (даден човек играе компютърна игра и междувременно обяснява тактиката си на любопитните „зрители“) и други за мода и красота.

 

Адам изказва своето мнение така също и за: Yik Yak, Medium, Vine, Reddit, Google +, Plague, Ello, Tinder, Swarm, Quora и Myspace.

 

Автор: Кристина Кацарска, Софтуерен университет

Автор: Ралица Солакова

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация
dimitar.,
преди 9 години

тъпо


ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия