Ако има нещо, което би обединило всички потребители на компютърни услуги, то със сигурност това е омразата към паролите. Те се помнят трудно, разбиват се лесно и носят само главоболия. Имайки това предвид, компании в технологичния сектор работят здраво по разработването на по-лесни начини за идентификация, пише Fast Company.

 

Последните поколения на Apple iPhone и мобилното приложение на електронната разплащателна платформа PayPal за Samsung използват пръстови отпечатъци. Ford подаде молба за патент, позволяващ на шофьорите да се идентифицират в колите си чрез отпечатъци, а Intel наскоро инвестира в компания, която развива технология за разчитане на ирис при работата с таблети и компютри. Сега изглежда, че последното нововъведение в тази посока е устройство, което разпознава индивидуалния ритъм на сърцето на всеки от нас.

 

 

Преди около година стартъп компанията Bionym създаде гривната Nymi, вдъхновена именно от факта, че всяко човешко същество има индивидуален сърдечен ритъм. Работата на Nymi е да го разчете и превърне във форма на идентификация. До момента гривната е използвана от потребители, за да влизат в профилите си в компютърни системи, но от компанията наскоро обявиха, че в бъдеще Nymi ще е способна да отключва физически врати.

 

По време на конференцията по сигурността ASIS Bionym обяви партньорството си с Brivo Labs - компания, занимаваща се с разработката на технологии за идентификация на потребители, които имат нужда от достъп до определено място - хотелски стаи, строго охранявани зони или дори тоалетната на кафенета.

 

“Сърдечният ни ритъм е постоянен, което го прави различен от ириса или пръстовия отпечатък, които трябва да бъдат сканирани всеки път,” казва Лий Одес, генерален мениджър на Brivo Labs. “Това го прави много удобна форма на идентификация, защото не те кара да спираш, за да получиш достъп.”

 

Гривната Nymi използва Bluetooth сигнал, за да идентифицира притежателя си, и когато е разпозната от устройства с инсталиран софтуер на Brivo Labs, вратите и порталите ще се отварят автоматично. Технологията на Brivo Labs вече се използва от офиси, където е подменила стандартните системи за чекиране на служителите. Одес смята, че Nymi има потенциала да изпълнява много други функции - например да включва автоматично осветлението, когато влезете в определена стая, да контролира функции на колата ви или да включи компютъра ви.

 

За да избегне евентуални измами, Nymi работи само с един потребител, а системата се деактивира автоматично, ако друг човек сложи същата гривна.

 

Nymi е просто малка тухличка в бъдещето на идентификационните системи. “Започваме да откриваме технологии, които осигуряват достъп на хората до различни пространства, а те от своя страна знаят какво да правят с тази информация,” коментира Одес. Това означава, че отварянето на врати и отключването на профили в компютърни системи е само началото, а следващата стъпка ще бъде предлагането на персонализирана информация например за точното ви място на футболен стадион или кино салон.

 

“Не става въпрос единствено за вписването в различни софтуерни протоколи,” казва Одес. “Става въпрос за постигане на по-организирано изживяване в ежедневието.”

 

В дигиталния свят компаниите предлагат таргетирана реклама към определена група от хора. Възможно е в близко бъдеще потребителите да изпитат подобно изживяване във физическия свят, тъй като компаниите ще предлагат услуги и продукти, базирани на потребителската информация, свързана с техните биометрични данни.

Автор: Ралица Солакова