Без съмнение смартфоните са едно от най-използваните устройства на 21 век. От изобретяването си обаче, те имат един основен недостатък - недостатъчно дългия живот на батерията. Няма собственик на смартфон, на когото поне веднъж да не се е случвало да забрави да зареди устройството и в разгара на работния ден да види, че от заряда в батерията му остават само 10%.
Потребителите започнаха да измислят всевъзможни начини да се справят с проблема. Постоянно разнасяне на зарядното, нещо, което преди години беше немислимо, издирване на електрически контакти в заведенията, както и покупката на допълнителни батерии.
Проблемът е, че производителите изглежда въобще не си дават сметка колко натоварено е ежедневието на смартфоните ни. За съжаление, компаниите, а покрай тях и клиентите, са обсебени от идеята за все по-тънки и леки устройства, без да се замислят, че смартфоните вече не са онези устройства, които използвахме предимно за говорене и писане на съобщения.
Много от нас играят игри, ежеминутно проверяват социалните мрежи, използват приложения, теглят нови такива, четат и отговарят на e-mail-и. Благодарение на мобилния интернет, всичко това се случва в обществения транспорт, колата, офиса, общо взето по всяко време, освен когато сме под душа или спим.
Оказва се, че докато останалите компоненти в смартфоните, като техните процесори, дисплеи, операционни системи, технологии за обмен на дании и други, са последна дума на техниката, батериите изостават с години в развитието си. Технологията им всъщност е стара и е създадена преди появата на самия смартфон. Два са проблемите на сегашните батерии - зареждат се дълго време и страдат от твърде малък капацитет.
Първото звучи доста странно, но само си представете колко по-удобно ще бъде за всички ни, ако смартфонът можеше да се зареди до 80-90% за по-малко от пет минути? Това щеше да промени драстично ситуацията, имайки предвид, че сегашните технологии отнемат минимум 30-40 минути за пълното зареждане на батерията. И то, ако използвате контакт на електропреносната мрежа, а не USB порт.
Недостатъчният капацитет пък направи особено популярни кейсовете с допълнителна батерия, които осигуряват доза енергия, когато зарядът във вградената батерия се изчерпа. Те са особено полезни за потребителите, които не откъсват очи от дисплея на смартфона си, защото обикновено им се налага да го зареждат веднъж на 10-12 часа. Такъв кейс би удвоил живота на батерията. Но какво би станало, ако с едно зареждане смартфонът издържаше цяла седмица? Звучи добре.
Все повече хора поставят живота на батерията на върха на приоритетите си при покупка на нов смарфон, коментират пазарни анализатори. И това е абсолютно логично, защото с неработещ телефон не можете да използвате нито една от стотиците му функции, нито има значение каква е резолюцията на дисплея му, нито колко мегапиксела е камерата му.
Последните пазарни проучвания сочат, че все повече хора са готови да преминат от Android на iOS базирано устройство и обратното, стига конкурентният продукт да им предложи нещо повече. Защо това нещо да не е по-дълъг живот на батерията? Ако сте свикнали да използвате iPhone например, но ви е писнало да го зареждате всеки ден, а в същия момент Samsung извади на пазара модел, който може да изкара 5 дена с едно зареждане при сериозна употреба, бихте ли се замислили?
Все пак има светлина в тунела. Няколко производители вече изучават технологии, с помощта на които смартфоните да генерират сами енергията, от която се нуждаят. Или поне част от нея. Това може да стане чрез вграждането на малък слънчев панел в корпуса на телефона, както и с използването на механизъм, произвеждащ електричество от самото движение, докато смартфонът е в джоба ви, а вие ходите.
Съществуват и нови технологии, използващи революционни материали като графен, който има потенциала да увеличи гъстотата на складираната енергия. Последното звучи изключително логично, защото по този начин с едно решение ще бъдат постигнати две цели: елегантният дизайн ще бъде запазен, а животът на батерията - удължен.
Засега едно нещо е сигурно. Производителят, който пръв излезе с решение на проблема, ще направи акционерите си изключително щастливи.