Родителите ви може и да ви се сърдят, че прекарвате часове пред компютъра, но редовното играене на видеоигри всъщност се оказва полезно – то засилва паметта и подобрява дейността на мозъка, пише в. “Daily Mail”, позовавайки се на резултатите от скорошно американско изследване.

 

 

За да стигнат до това заключение, специалисти от университета Дюк провели експеримент с участието на 125 души – половината не играели видеоигри, а другата половина били запалени геймъри. Всички участници трябвало да изпълнят мисловна задача, оценяваща силата на паметта им и способността им за бързи реакции.

 

На компютърен монитор, стоящ пред тях, те виждали за 1/10 от секундата осем букви, подредени по различен начин. След това участниците трябвало да отговорят на въпроса, коя буква се е намирала на точно определено място, като за целта разполагали с време между 13 милисекунди и 2,5 секунди.

 

Оказало се, че хората, играещи редовно видеоигри, се справят значително по-добре с възложената задача в сравнение с останалите. При всеки от изследваните времеви интервали геймърите превъзхождали хората, неиграещи никакви игри.

 

Една от възможните причини за наблюдаваното явление, според учените, е свързана с факта, че играейки редовно видеоигри, хората упражняват реакциите на мозъка си към визуалните стимули. По този начин мозъкът успява да придобие способност за лесно ориентиране в непозната ситуация и бързо взимане на решение. Освен това играенето на видеоигри подобрява концентрацията и следователно засилва паметта.

Автор: Илиана