Марк Зукърбърг е казал неотдавна, че Facebook не може да се срине, защото компанията ползва твърде много сървъри. Рано във вторник сутринта се оказа, че сривът е най-малкото възможен. По целия свят социалната мрежа бе недостъпна или неадекватна за около 30 минути, писа VentureBeat.

 

Само някои приложения и сайтове за бета тестери бяха налични, а в системата за кратки съобщения Twitter темата се радваше на засилено внимание. Само в рамките на минути хаштагът „#facebookdown“ стана „горещо дискутирана тема“. Потребители от цял свят питаха дали проблемът е само при тях. Неофициалната страница Facebookisdown.net е отчела по собствени данни стотици съобщения от почти всяка страна, в която мрежата е достъпна.

 

 

В Twitter потребителите показаха чувство за хумор. Така например политическия блог Netzpolitik отбелязва саркастично: "След девет месеца може да преживеем бум на раждаемостта“. Често потребителите се шегуваха, че това може да е началото на обявения преди време „край на света“. "Монти" (@ mdariani) коментира, че в момента в световен мащаб производителността се е увеличила със 180%.

 

За самата социална мрежа обаче инцидентът е не толкова забавен, въпреки че очевидно бази данни и потребителски данни не са били пострадали. Но сривът привлече към компанията нежелано внимание. Не само инвеститорите ще искат да знаят какво е причинило повредата. В Twitter отчасти се споменаваше и за евентуална акция на хактивистката групировка Anonymous. Данните обаче сочат, че не тя е виновна за срива.

 

Стабилността на Facebook е едно от най-големите преимущества на критикуваната главно заради своята политика за поверителност компания. Ако се породят основателни съмнения относно стабилността, то това може да повлияе и на акциите на социалната мрежа.

 

Още hi-tek новини четете в Investor.bg

Автор: Ралица Солакова