АСТА /Търговското споразумение за борба с фалшифицирането/  заплашва правата на потребителите.  Излиза, че след като  това споразумение бе подписано  на 11 януари от посланика ни в Токио, Любомир Тодоров, ако теглиш ли музика в нета - гърмиш.

Според споразумението, тегленето на филми, музика и други файлове от торент тракери ще стане престъпление и ще се наказва също като производството на маркови ментета.  Наказанието може да бъде конфискация на имуществото и дори затвор. На всичкото отгоре, отговорност ще носят не само потребителите, но и доставчиците на Интернет.  Нещо повече, те ще са задължени да предоставят на власатите достъп до личните данни на пиратите,  с които разполагат.

Всъщност, по този начин, АСТА забранява торент тракерите, с които се споделят файлове и мултимедийните плеъри.

Проблемът, обаче, е, че документът е подписан вече от 21 страни в ЕС, въпреки масовите протести. Само 5 държави не са го направили, поне засега и това са Кипър, Германия, Естония, Холандия и Словакия.

Досега интернет-доставчиците  бяха задължени да предоставят личните ни данни на МВР и прокуратурата,  само ако има обосновано предложение за извършено престъпление. Сега споразумението задължава доставчиците да докладват за обмен на пиратски филми или софтуер  в нета.  И ако трафикът не бъде прекратен, и те, и потребителят са заплашени от глоби.  По-опасното, обаче,е, че притежателят на правата, с които е злоупотребено в нета, няма нужда да доказва престъплението.

Споразумението АСТА вече доведе до оставки в Брюксел. Докладчикът на ЕП Кадер Аиф  подаде своята, като заяви, че търговското споразумение  е ‘проблематично по отношение на въздействието му върху гражданските свободи, на начина, по който вменява отговорност на доставчиците на интернет достъп и възможностите за производство на генерични  лекарства’. Проблемът  е, че по идентичен начин в споразумението се третират,  както производителите на ментета на големите концерни, така и производителите на генерични лекарства и потребителите на торент сайтовете. 

Автор: Тони