Отиде си 'бащата на изкуствения интелект' - Джон Маккарти
Както съобщи вестник ‘Ню Йорк таймс’, отиде си още един гений от Силиконовата долина - бащата на изкуствения интелект - Джон Маккарти.
Маккарати е сред ‘виновниците’ за днешните мрежови технологии като
2011-10-28 19:00:07
Както съобщи вестник ‘Ню Йорк таймс’, отиде си още един гений от Силиконовата долина - бащата на изкуствения интелект - Джон Маккарти.
Маккарати е сред ‘виновниците’ за днешните мрежови технологии като интернет, както и за още десетки разработки в областта на компютрите и бе икона в технологичните среди в САЩ.
Джон Маккарти е роден на 4 септември 1927 година в Бостън. Учи в Калифорнийския технологичен институт, но се дипломира в Принстън. След това Маккарти работи в Масачузетския технологичен институт, а от 1962 година до пенсионирането си през 2000 година преподава в Станфордския университет.
Големият ум Маккарати, е сред основателите на днешните мрежови технологии и има голям принос в разработките на компютърното споделяне, което дава възможност много хора едновременно да получават информация от един компютър и то отдалечен да голямо разстояние.
Заслуга на Маккарти е електронната търговия. Той измисля технологии десетилетия преди хората да са готови да ги приемат.
Най-голяма, обаче, е заслугата на Маккарти в областта на изкуствения интелект. Именно той е автор на термина ‘изкуствен интелект’, който е публикуван за първи път в научна статия през 1955 година.
Маккарти работи в Масачузетския технологичен институт, където създава Лабораторията за изкуствен интелект. Той е на мнение, че компютрите могат да бъдат програмирани да симулират елементи от човешкия интелект. Гениалният учен разработва програмния език Lisp, който по-късно става стандартен инструмент за разработки и изследвания в областта на изкуствения интелект.
По-късно Маккарти създава и технология, наречена ‘събиране на боклук’, която открива ненужните парчета програмен код в паметта на компютъра и ги премахва. Тази технология в днешно време се използва в популярни програмни езици като Java.
Маккарти е носител на много награди, между които и наградата “Тюринг’, за разработките си върху изкуствения интелект, както и наградата ‘Киото’, която се смята за японския еквивалент на Нобеловите награди.
Мир на праха на гениалния учен Джон Маккарти!Автор: Тони