В ученическия живот на много деца  в Сингапур и  Южна Корея настъпи истинска революция с появата на цифровите таблети.  В едно от най-елитните учебни заведения в Сингапур, девическия колеж ‘Нанян’, учебниците и тетрадките практически са изчезнали. Домашните и уроците вече се намират в малкия таблет, който училището е осигурило  на своите възпитаници в началото на учебната година.

Японското правителство пък е  стартирало пилотен проект ‘Училище в бъдещето’, който дава възможност  на учениците да подготвят домашните си на малкия чувствителен екран , докато учителят преподава урока  с помощта на интерактивна електронна дъска.  Ако тестването на проекта се окаже убедително, правителството  може да реши през 2012 година всички ученици да преминят към цялостно цифровизиране.

В Южна Корея учениците разполагат с Wi-Fi, а учебниците са форматирани за таблет още от 2007 година.

Сингапур има сериозната амбиция да заеме челно място с изключителното си образование и така да конкурира  престижните лицеи в Европа и САЩ. За  да  се постигне това, правителството  оказва финансова подкрепа на учебните заведения за закупуване на оборудване.  От януари досега колежът ‘Нанян’ е осигурил таблети на 120 ученици и на 16 учители на обща стойност 130 000 долара. Постепенно до 2013 г. всички класове ще бъдат   снабдени с тях.

Адаптацията се улеснява и от факта, че Сингапур  е една от най-компютеризираните страни  в света: 96 % от домакинствата там притежават поне по един компютър.

Кога ли това ще се случи и у нас?
Автор: Тони