Повечето от нас  смятат, че не могат да живеят без интернет. Почитателите му обаче не са чак толкова много, колкото си мислим. Смята се, че около 17 милиона души във Великобритания над 15-годишна възраст не използват интернет. Освен това приобщаването на нови членове към мрежата става все по-бавно, за ужас на тези, които планират световна дигитална революция.

Какво кара хората да се отказват доброволно от това богатство на информация, до което могат да имат достъп само с няколко кликвания на мишката?
Учени от университета в Дънди са създали специална група, която проучва незаинтересованите от мрежата. Според изследователие, те са преди всичко хора над 50 години, които смятат, че сърфирането в интернет ще им остави по-малко  време за заниманията, които наистина ценят.
Други отцепници от дигиталния свят пък се оплакват, че мрежата е довела до загуба на личния контакт с приятелите им.  Те смятат, че интернет е твърде безличен, за да бъде използван за близък човешки контакт.

Личното пространство е друга тема, която все повече безпокои хората, тъй като компютрите станаха мощно средство за събиране на информация за всеки.

Докато обменът на информация  привлича много от хората в мрежата, други са отблъснати точно от това.
Решението да останеш извън интернет обаче има и много неприятни последици. От интернет лагера предупреждават, че бунтарите просто ще се самоизолират от света. За да може едно общество да върви напред, тези, за които светът е невъзможен без интернет и тези, които все още не са убедени в ползите от мрежата, трябва да  започнат да се разбират. Първо обаче трябва  да се споразумеят как ще общуват - с  имейли или с писма.
Автор: Албена Иванова