Знаеш, че не бива да правиш секс без предпазни средства, защото може да се получи нежелана бременност. Най-популярното средство за безопасен секс са кондомите, които освен от нежелана бременност, предпазват и от предаваните по полов път инфекции и болести.
Оказва се, че кондомите са измислени доста отдавна. Никой не може да каже точно кога е рождената дата на презерватива, но най-близката му реплика има шведски произход и датира през 1640г. За направата му са използвани свински черва и е бил за многократна употреба – след употреба се е почиствал изцяло и се е киснел в прясно мляко, за да се избегнат инфекции. Днес презервативите са за еднократна употреба и са опаковани с няколко капки лубрикант, за по-голямо удобство.
Името си презервативите носят до днес от своя изобретател – смята се, че това е придворният лекар на английския крал Чарлз Втори – доктор Кондом. По темата обаче има доста спорове – мнозина смятат, че презервативите са били познати още в древността. Интересно твърдение е, че в античността презервативите са се ползвали от мъжете по-скоро като украшение – изработвали ги от най-различни животински черва и ги разнообразявали със скъпоценни камъни, за да ги носят като украшение на врата си – като медали на гърдите. Екскурзоводите в Кайро пък твърдят, че изложената в техния музей кожена торбичка е първият презерватив, който дори е носен лично от фараон Тутанкамон, който управлявал Египет на възраст от 9 до 18 години.
В Рим пък след битка правели презервативите от мускулите на сразените врежески войници. Също, легионерите получавали сушени черва от домашни животни, преди да тръгнат на война. Те ги накисвали във вода и после ги поставяли на члена си като предпазно средство. Има и метални презервативи в някои европейски музеи, които са ползвани от рицарите, а японските самураи използвали черупки от костенурки и животински рога. Според изследователите това е било доста болезнено и за двамата участници в половия якт.
През 16в. се появява първият документ, в който се споменават презервативите. Той е авторство на Габриеле Фалопио, а темата на трактата е за сифилиса, който е нашумял проблем за онова време. Според написаното, единственият начин да се предпазиш от проблема, е бил употребата на презерватив – представлявал е ленена или копринена торбичка, която се изкисва в специални химикали, а после се привързва към кръста на мъжа с панделки.
Разбира се, по-късно кондомите имат и противници – Католическата църква осъжда презервативите, защото предпазвайки от бременност се намесват в Божиите дела. Само два века след това – през средата на 19в., кондомите получават едно рамо от науката, когато Чарлз Гудиър патентова процеса по вулканизиране на гума – така тя става по-еластична и разтеглива, което допринася за по-голямата здравина на презервативите.
През 1919г. се оказва, че 77% от мъжете в американската армия са болни от венерически болести и СПИН, което отприщва употребата на кондоми. Днес, по последни данни, 66% от мъжете в България ползват презервативи, за да се предпазят от нежелани болести, което нарежда страната ни сред най-прилежните в това отношение нации.
Интересен факт е, че наскоро Япония реши да вкара кондомите в кулинарията – на пазара излезе колаборация под формата на книга с автори писателят Косуке Кагами и блогърът Окада Хироши Татсуки, които описват интересни начини, с които да се приготвят интересни блюда, използвайки презервативи в тях. Например някои рецепти са за печене и варене на месо. Други рецепти са за приготвянето на охлюви и плодово парфе.
Все пак, не опитвай това у дома си, а ползвай кондома по предназначение.