Колко си запознат/а с болестите, предавани по полов път? За съжаление, повечето тийнейджъри не знаят почти нищо за тези болести, докато не разберат от опит. Всъщност, половината от сексуално активните младежи хващат болести като хламидия, херпес или други болести, дори преди да навършат 25. Сега ще ти отговорим на някои въпроси, които сигурно те притесняват.
Как можеш да се заразиш? Отговорът е много прост, като правиш небезопасен секс. Можеш да се заразиш от вагинален, орален или анален секс, ако не използваш презервативи или ако не са поставени правилно.
Можеш ли да разбереш дали партньорът ти има някаква болест? В много от случаите, не. Много хора мислят, че задължително трябва болестите да имат симптоми и то видими – ранички, зачервявания. Това е така при някои болести, но не при всички. Има такива, които нямат никакви белези и самият носител може да не знае, че е заразен. Единственият начин да си сигурен/на, че партньорът ти е здрав е ако си направите изследвания.
Как можеш да си сигурен/на, че не си заразен/а? Единственият начин е да се тестваш. За някои болести изследванията се плащат. За ХИВ, тестовете са безплатни в цялата страна.
За кои болести трябва да се тестваш? Преди да правиш секс без презерватив с нов партньор, е най-добре да се тествате и двамата. Важно е да си направите изследване за хламидия, защото тя може да е опасна, ако не се лекува и да доведе до безплодие. Друга болест, която не бива да подценяваш, е гонореята. Разбира се, не бива да пропускаме и теста за вируса на ХИВ. Ако партньорът ти има положителни резултати за някоя болест, тествай се и ти, дори да сте правили секс с презерватив, има шанс да си се заразил/а.
Как се правят изследваният за полово-предавани болести? Тестовете за ХИВ, сифилис, херпес и хепатит В са кръвни. Чрез урина се изследва хламидията и гонореята.
Как се лекуват? Има различни антибиотици, които лекар може да ти предпише, за да се излекуваш. Повечето полово-предавани болести са причинени от бактерии, които се третират с антибиотици. Херпесът не се лекува, той се третира, но остава в организма завинаги. Вирусът на ХИВ не се лекува.
Как да се предпазиш? Единственият начин да се предпазиш е ако не правиш секс. Няма друга защита на 100%. Презервативите са много ефективни, когато става дума за хламидия, гонорея, ХИВ и хепатит В. Използвай винаги презерватив, старай се да го поставяш правилно, за да не се скъса. Друг начин да избегнеш болестите, предавани по полов път е, ако с партньорът ти сте моногамни. Така шансът да се заразите с нещо е минимален.
Автор: Nadejda Atanasova