Много е важно за всяка млада жена да има редовна менструация и безпроблемен месечен цикъл. Е, рядко има дама, на която да ѝ идва точно на 28-мия ден, да не изпитва болка и дискомфорт по време на менструация. А дори да имаш редовна менструация, има много фактори, от които може да ти закъснее или подрани. Сега ще си поговорим именно за това.

 

Погрешна дата. Типичният менструален цикъл е 28 дни и ако ти е редовен, значи идва на 28-я ден. Редовният цикъл не е гаранция, че винаги ще идва, когато очакваш. Времето на овулацията не е като по поръчка и може да варира, така и менструацията може да се измества. Ако не следиш цикъла си, лесно можеш да объркаш датата на менструацията и да мислиш, че ти закъснява. Ако ти е трудно да изчисляваш може да го правиш онлайн с различни калкулатори или приложения за смартфон.

 

Стрес. Стресът може да забави менструацията, а той е една от най-честите причини за закъснение. Ако си била под напрежение в периода на овулация, той я забавя, следователно се измества и менструацията. Притесненията могат да доведат до това, че менструацията да настъпи ден или два по-късно от обикновено. Ако овулацията настъпи в обичайното си време, то тогава менструацията трябва да дойде около 14-16 дни след нея, независимо дали си имала стресови моменти или не.

 

 

Заболяване. Болест също може да причини забавяне на менструацията. Ако си била болна по време на овулацията, това може да я забави временно. Ако закъснее овулацията, закъснява и менструацията.

 

Хранителни нарушения. Хранително разстройство или поднормено тегло може да се отразят негативно върху цикъла и дори да предизвикат липсата на менструация (аменорея). Не само анорексията може да доведе до менструални проблеми, но и други хранителни разстройства. Ако жената няма достатъчно телесни мазнини, тялото трудно си набавя необходимия естроген, който е важен за овулацията. А без овулация, няма менструация.

 

Наднормено тегло. То също може да е причина за нарушения в менструалния цикъл. Яйчниците произвеждат естроген, мазнините също подсигуряват естроген. Когато жената е с наднормено тегло е възможно да произвежда твърде много естроген, а по този начин се объркват нивата на прогестерона в организма. Така „става грешка", организмът се обърква и не настъпва овулация.

 

Поликистозни яйчници. Това е заболяване, което се причинява от наличието на прекалено много мъжки хормони в тялото на жената. Всички жени произвеждат и мъжки хормони (андрогени), но жените с поликистозни яйчници имат по-високи нива от тях. Това може да наруши работата на яйчниците и да забави овулацията. Обикновено жените с поликистозни яйчници произвеждат много малки фоликули, защото андрогените са напълно развити. Така се намалява шанса за овулация и цикълът става нередовен.

Автор: Nadejda Atanasova