Опасен ли е Човешкият папилома вирус?

2014-02-01 13:28:00
Опасен ли е Човешкият папилома вирус?
Снимка: sxc.hu

Човешкият папиломен вирус има около 70 подтипа, а около една трета от тях са с висок канцерогенен риск. Те предизвикват острите кондиломи. Наричат се така, защото са островърхи. Но клиничната им картина може да наподоби други вирусни инфекции, като херпес например. Понякога и специалистите могат да се заблудят в клиничното уточняване.

 

Различават се по това, че са релефни на фона на кожата или лигавицата, цветът е тъмнокафяв, виолетов, дори сивкав. Могат да са доста разнообразни по цвят и форма. А и с течение на времето и особено без лечение тяхната островърха форма изчезва и се превръща в плоска. Важно е да споменем, че вероятността да изчезнат от само себе си е изключително малка - това става едва в няколко процента от случаите.

 

С масовото навлизане на интернет може да се каже, че хората са все по-информирани за това заболяване, но това става обикновено след като вече са заразени. Повече от половината пациенти нямат предварителни познания за половите брадавици.

 

В 95% от случаите заболяването се предава по полов път. На презерватива не може да се разчита много, защото той не предпазва кожата извън половите органи, а кондиломите много често засягат и пубиса, окосмената част около тях. Освен това съвсем в началото брадавиците може да са толкова дребни, че едвам ги забелязваме дори с лупа. Хората не могат да ги видят при своя партньор. Забележими са, когато станат 2-3 милиметра, но и тогава има пациенти, които не си обръщат внимание - мислят ги за нещо безобидно или за бенки.

 

 

Човешки папилома вирус има много и различни щамове. Повечето от тях причиняват само генитални брадавици и неудобство, вирусът се лекува успешно с подходящи медикаменти и процедури за премахване на кондиломите. Другите щамове имат реалния потенциал да причинят рак на маточната шийка, който може да е смъртоносен.

 

Гениталните брадавици се предават от човек на човек. Те са много контагиозни (заразни) и се разпространяват по време на орален, генитален или анален секс със заразен партньор. Около 70% от хората, които са имали сексуален контакт с партньор с генитални брадавици развиват генитални брадавици в период от няколко седмици до 5-6 месеца след контакта. Важно е да се знае, че много хора имат генитална ЧПВ инфекция, без да имат генитални брадавици!

 

Начини за лечение. Едната схема е разрушаване на кондиломите по някакъв начин - чрез замразяване, с различни киселини, изгаряне с ток, лазер или по хирургичен път. Новите методи са съвременните локални имуномодулатори, които позволяват на организма сам да се справи, повишавайки локалния имунитет.

Автор: Nadejda Atanasova

ОЩЕ МАЛКО...

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия